X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zygmunt Janiszewski. Twórca programu polskiej szkoły matematycznej

Zygmunt Janiszewski - inicjator i twórca programu polskiej szkoły matematycznej, współtwórca pierwszego w świecie wyspecjalizowanego czasopisma matematycznego "Fundamenta Mathematicae". Jakim człowiekiem był Zygmunt Janiszewski i czego dokonał w imię matematyki?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay / geralt
O Audycji

W dwudziestoleciu międzywojennym znane na świecie stały się wyniki prac Lwowskiej Szkoły Matematycznej, której współtwórcą był Stefan Banach, jeden z najwybitniejszych polskich uczonych oraz Hugo Steinhaus, uznawany za ojca i patrona matematyki stosowanej w Polsce. To czasy rozkwitu także szkoły warszawskiej, której wybitnym przedstawicielem był Zygmunt Janiszewski - inicjator i twórca programu polskiej szkoły matematycznej, współtwórca pierwszego w świecie wyspecjalizowanego czasopisma matematycznego "Fundamenta Mathematicae". - Był niezwykle skromnym człowiekiem i zarobione pieniądze przeznaczał na edukację biednych dzieci - mówi prof. Stanisław Domoradzki z Uniwersytetu Rzeszowskiego

W 1917 roku w polskim czasopiśmie naukowym "Nauka Polska" ukazał się jego artykuł "O potrzebach matematyki w Polsce", który zainicjował polską szkołę matematyczną. Początki tej szkoły w Roku Matematyki przypomniała wystawa, która w maju została zorganizowana w Senacie RP. 

Senat RP ogłosił rok 2019 Rokiem Matematyki "w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa". 2 kwietnia 1919 roku w gmachu Collegium Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego 16 wybitnych matematyków założyło Towarzystwo Matematyczne w Krakowie, przekształcone później w Polskie Towarzystwo Matematyczne.

Co powstało dzięki Zygmuntowi Janiszewskiemu w Polsce, która odzyskała niepodległość? Jakim prywatnie był człowiekiem? Na czym zależało mu najbardziej? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Przygotowała: Dorota Truszczak

Data emisji: 5.06.2019

Godzina emisji: 19.07

K.A


Playlista
  • Winehouse Amy, - You Know I'm No Good
  • Możdżer Leszek, - 10 łatwych utworów na fortepian Już gram