Sensacja archeologiczna w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 20:05
Odkryto kolejną komnatę ogromnego kompleksu Domus Aurea (Złotego Domu), który był pałacem cesarza  Nerona. W 64 roku n.e. cesarz postanowił zagospodarować tereny po mającym wtedy miejsce pożarze. Na budowę kompleksu zwanego Złotym Domem przeznaczono sporą część powierzchni między dwoma wzgórzami: Palatynem i Eskwilinem. 
Audio
Domus Aurea - Złoty Dom
Domus Aurea - Złoty DomFoto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

- Dla Nerona Złoty Dom miał być pomnikiem jego chwały. Chciał sam Rzym przemianować swoim imieniem na "Neronopolis". Jego wzorem była działalność budowlana Aleksandra Wielkiego, który zakładał nowe miasta i nadawał im swoje imię. Najlepszym tego przykładem jest Aleksandria. Natomiast dla Nerona nowym początkiem miało być to co chciał stworzyć po pożarze - powiedziała dr hab. Monika Rekowska z Instytutu Archeologii UW. 

Zanim powstał sławny Domus Aurea, cesarz Neron stworzył swoją pierwszą rezydencję zwaną Domus Transitoria. W wyniku pożaru obiekt uległ częściowemu zniszczeniu - Domus Transitioria miał być dużym budynkiem, wychodzącym poza Palatyn, który już od czasów Augusta był uznany jako siedziba cesarzy. W wyniku pożaru spłonęła część zabudowań, chociaż nie wszystkie - dodała Monika Rekowska. 

Budowa Złotego Domu trwała od 64 do 68 roku n.e, czyli do samobójczej śmierci cesarza Nerona. Rezydencja po śmierci swojego fundatora szybko popadła w ruinę i została zabudowana termami.

Dlaczego po śmierci cesarza budowa kompleksu Domus Aurea nie została zakończona? Gdzie cesarz Neron eksponował zgromadzone przez siebie dzieła sztuki? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Monika Rekowska (Insytut Archeologii UW) 

Data emisji: 7.06.2019

Godzina emisji: 19.08

ans
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kobiety gladiatorki. Stereotypowe wyobrażenie o Rzymiankach traci na aktualności

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 20:04
O walkach gladiatorów wiadomo naprawdę wiele. Tę wiedzę przekazuje się np. na szkolnych lekcjach historii. Natomiast kwestia kobiet gladiatorek dopiero przebija się do naszej świadomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kipu" - pismo węzełkowe Inków

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 19:30
"Kipu" do dziś stanowi zagadkę. W muzeach i kolekcjach prywatnych zachowało się 853 sztuk tego osobliwego zapisu danych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeolodzy na 23. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:10
Tuż przed 23. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik spotkaliśmy się z naukowcami z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.
rozwiń zwiń