X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sensacja archeologiczna w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 20:05
Odkryto kolejną komnatę ogromnego kompleksu Domus Aurea (Złotego Domu), który był pałacem cesarza  Nerona. W 64 roku n.e. cesarz postanowił zagospodarować tereny po mającym wtedy miejsce pożarze. Na budowę kompleksu zwanego Złotym Domem przeznaczono sporą część powierzchni między dwoma wzgórzami: Palatynem i Eskwilinem. 
Audio
Domus Aurea - Złoty Dom
Domus Aurea - Złoty DomFoto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

- Dla Nerona Złoty Dom miał być pomnikiem jego chwały. Chciał sam Rzym przemianować swoim imieniem na "Neronopolis". Jego wzorem była działalność budowlana Aleksandra Wielkiego, który zakładał nowe miasta i nadawał im swoje imię. Najlepszym tego przykładem jest Aleksandria. Natomiast dla Nerona nowym początkiem miało być to co chciał stworzyć po pożarze - powiedziała dr hab. Monika Rekowska z Instytutu Archeologii UW. 

Zanim powstał sławny Domus Aurea, cesarz Neron stworzył swoją pierwszą rezydencję zwaną Domus Transitoria. W wyniku pożaru obiekt uległ częściowemu zniszczeniu - Domus Transitioria miał być dużym budynkiem, wychodzącym poza Palatyn, który już od czasów Augusta był uznany jako siedziba cesarzy. W wyniku pożaru spłonęła część zabudowań, chociaż nie wszystkie - dodała Monika Rekowska. 

Budowa Złotego Domu trwała od 64 do 68 roku n.e, czyli do samobójczej śmierci cesarza Nerona. Rezydencja po śmierci swojego fundatora szybko popadła w ruinę i została zabudowana termami.

Dlaczego po śmierci cesarza budowa kompleksu Domus Aurea nie została zakończona? Gdzie cesarz Neron eksponował zgromadzone przez siebie dzieła sztuki? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Monika Rekowska (Insytut Archeologii UW) 

Data emisji: 7.06.2019

Godzina emisji: 19.08

ans
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kobiety gladiatorki. Stereotypowe wyobrażenie o Rzymiankach traci na aktualności

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 20:04
O walkach gladiatorów wiadomo naprawdę wiele. Tę wiedzę przekazuje się np. na szkolnych lekcjach historii. Natomiast kwestia kobiet gladiatorek dopiero przebija się do naszej świadomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kipu" - pismo węzełkowe Inków

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 19:30
"Kipu" do dziś stanowi zagadkę. W muzeach i kolekcjach prywatnych zachowało się 853 sztuk tego osobliwego zapisu danych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeolodzy na 23. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:10
Tuż przed 23. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik spotkaliśmy się z naukowcami z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.
rozwiń zwiń