- Dla Nerona Złoty Dom miał być pomnikiem jego chwały. Chciał sam Rzym przemianować swoim imieniem na "Neronopolis". Jego wzorem była działalność budowlana Aleksandra Wielkiego, który zakładał nowe miasta i nadawał im swoje imię. Najlepszym tego przykładem jest Aleksandria. Natomiast dla Nerona nowym początkiem miało być to co chciał stworzyć po pożarze - powiedziała dr hab. Monika Rekowska z Instytutu Archeologii UW.
Zanim powstał sławny Domus Aurea, cesarz Neron stworzył swoją pierwszą rezydencję zwaną Domus Transitoria. W wyniku pożaru obiekt uległ częściowemu zniszczeniu - Domus Transitioria miał być dużym budynkiem, wychodzącym poza Palatyn, który już od czasów Augusta był uznany jako siedziba cesarzy. W wyniku pożaru spłonęła część zabudowań, chociaż nie wszystkie - dodała Monika Rekowska.
Budowa Złotego Domu trwała od 64 do 68 roku n.e, czyli do samobójczej śmierci cesarza Nerona. Rezydencja po śmierci swojego fundatora szybko popadła w ruinę i została zabudowana termami.
Dlaczego po śmierci cesarza budowa kompleksu Domus Aurea nie została zakończona? Gdzie cesarz Neron eksponował zgromadzone przez siebie dzieła sztuki?
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Gość: Monika Rekowska (Insytut Archeologii UW)
Data emisji: 7.06.2019
Godzina emisji: 19.08
ans