X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajemnica zaginięcia ORP "Orzeł"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 07:43
Najsłynniejszy polski okręt ORP "Orzeł" zaginął z całą załogą podczas patrolu na Morzu Północnym na przełomie maja i czerwca 1940 roku. To był czas, kiedy na plażach Dunkierki  trwała ewakuacja żołnierzy alianckich na Wyspy Brytyjskie po ataku III Rzeszy na Francję.
Audio
  • Co stało się z okrętem ORP "Orzeł"? (Eureka/Jedynka)
ORP Orzeł w bazie Rosyth w Wielkiej Brytanii, początek 1940 roku
ORP "Orzeł" w bazie Rosyth w Wielkiej Brytanii, początek 1940 rokuFoto: NAC - domena publiczna

ORP "Orzeł" to najnowocześniej polski okręt podwodny zwodowany w styczniu 1938 roku. Po wybuchu II wojny światowej zasłynął bohaterską walką z flotą niemiecką oraz brawurową ucieczką z internowania  w Tallinnie (Estonia) we wrześniu 1939 roku, kiedy zawinął do tamtejszego portu, aby wyokrętować chorego dowódcę i dokonać niezbędnych napraw.

Mimo, że nie miał map dotarł do Wielkiej Brytanii  i pozostał w służbie  na Bałtyku.  ORP "Orzeł" jest nazywany okrętem legendą.

Właśnie rozpoczęły się zdjęcia do filmu Jacka Bławuta "Orzeł. Ostatni patrol". Scenariusz jest poświęcony ostatnim dniom przed zaginięciem jednostki, misji owianej tajemnicą.

W audycji razem z historykiem wojskowości Piotrem Zarzyckim przypominamy historię powstania jednostki i wojenne dzieje ORP "Orzeł". Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Piotr Zarzycki (historyk wojskowości)

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 19.06

kh


Czytaj także

"Orzeł. Ostatni patrol". Zawierucha, Ziętek, Pawlicki i Kościukiewicz w filmie o legendarnym okręcie. Relacja z planu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 18:19
Ruszyły zdjęcia do produkcji "Orzeł. Ostatni patrol" w reżyserii Jacka Bławuta. Obraz skupi się na ostatnim patrolu okrętu, z którego "Orzeł" nigdy nie wrócił. W rolach głównych wystąpią m.in. Tomasz Schuchardt, Adam Woronowicz, Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Mateusz Kościukiewicz, Filip Pławiak i Rafał Zawierucha.
rozwiń zwiń