Naukowy sukces polskich fizyków

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 20:05
Badania naukowców z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie poszerzyły wiedzę na temat kwantowych właściwości materii. W niedalekiej przyszłości ich zastosowanie pozwoli przyspieszyć rozwój nowych technologii, takich jak komputery kwantowe. Wyniki uzyskane przy udziale polskich fizyków, to osiągnięcie na skalę światową. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Tradycyjnie wyróżnia się 3 stany skupienia materii: gazowy, ciekły i stały. Możliwość wystąpienia, nowej nieznanej formy materii, zasugerował w 1924 roku Albert Einstein. Jego teoria przewidywała istnienie czegoś co nazwano później kondensatem Bosego-Einsteina. Kondensat powstaje, jeśli bardzo mocno się schłodzi. - Gazy schłodzone są do niesłychanie niskich temperatur, odrobinę poniżej zera bezwzględnego (-273,15 stopni Celsjusza). (...) Wtedy uwidaczniają się kwantowe własności atomów. (...) W takich niskich temperaturach zaczynają się zachowywać całkiem odmiennie i bardziej przypominają fale. Każdy atom jest małą falką, a jak się bardzo obniży temperaturę to te falki się łączą w jedną wielką falę materii i to jest właśnie kondensat Bosego - Einsteina - powiedział w radiowej Jedynce prof. Krzysztof Rżążewski. 

95 lat, tyle upłynęło od momentu, w którym Einstein przewidział istnienie kondensatu. Z samym powstaniem kondensatu kryje się ciekawa historia - Bose dając wykład dla studentów popełnił pewien błąd i skutkiem tego błędu była zgodność jego wyniku teoretycznego z doświadczeniem. Swoje wyniki chciał opublikować, ale praca nie została przyjęta. Wysłał list do Einsteina prosząc o pomoc, że jeżeli dla niego ten wynik jest istotny to prosi o rekomendację - oznajmił dr Krzysztof Pawłowski. 

***

Realizacja prekursorskiego projektu trwała ponad trzy lata (2016-2019). W badania, oprócz Polaków, zaangażowani byli także fizycy z Uniwersytetu w Aarhus w Danii i Uniwersytetu w Hanowerze w Niemczech - w sumie 10 naukowców. Projektem kierował prof. Jan Arlt z Danii.

Badania związane z kondensatem Bosego-Einsteina i chmurami zimnych atomów już przyspieszają rozwój wielu nowych technologii. Chmury zimnych atomów są m.in rutynowo używane w najdokładniejszych na świecie zegarach atomowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Kazimierz Rżążewski, dr. Krzysztof Pawłowski 

Data emisji: 18.06.2019

Godzina emisji: 19.08

ans


Czytaj także

Albert Einstein – nie tylko fizyk wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 20:00
14 marca minie 140. rocznica urodzin Alberta Einsteina, nazywanego najbardziej znanym  naukowcem wśród celebrytów i najbardziej znanym celebrytą wśród naukowców. Stworzył teorię, która zmieniła widzenie świata dotychczas opisywanego przez Izaaka Newtona. Tylko tym dwóm naukowcom przysługuje tytuł fizyka wszech czasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy chcą "złapać" ciemną materię

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 10:00
Dowiedzieliśmy się, że ciemnej materii jest we Wrzechświecie kilka razy więcej niż tej, która buduje widzialny świat wokół nas. Dr Sebastian Trojanowski, który obecnie jest na stażu doktorskim na Uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii opowiedział w "Eurece" jak można "złapać" ciemną materię.
rozwiń zwiń