X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Imieniny Króla Jana. Jak się bawiono?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 12:00
Król Jan III Sobieski często wraz ze swoim dworem przebywał w Wilanowie, gdzie obchodził swoje imieniny. Zabawy były huczne - grano w karty, organizowano tańce i przedstawienia teatralne. Z kolei król uwielbiał prowadzić dyskusje na tematy naukowe.
Audio
  • Jak wyglądały imieniny króla Jana III Sobieskiego? (Jedynka/ Eureka)
Ogród i Pałac w Wilanowie
Ogród i Pałac w WilanowieFoto: shutterstock

- W ostatnim okresie życia król chętnie przebywał w Wilanowie. Możliwe, że wówczas była to jego ulubiona rezydencja. W Wilanowie pojawiało się sporo gości, poza rodziną królewską, która często spędzała czas razem, byli także zacni posłowie, ambasadorowie innych europejskich mocarstw, ważne postacie świata polityki, jak również naukowcy, uczeni, intelektualiści. Były też panny dworskie. Mieszanka ludzi powodowała, że życie było barwne - opowiada Konrad Pyzel z Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

Potwierdzają to zapiski z pamiętników kronikarzy. Wiele zapisków zachowało się przede wszystkim z okresu, kiedy król miał około 60 lat i jego kondycja zdrowotna była już mocno nadszarpnięta z powodu udziału w bitwach. Kiedy w Wilanowie trwały tańce i huczne zabawy, król raczej przyglądał się im. Aktywnie za to uczestniczył w dyskusjach z nadwornymi intelektualistami czy ambasadorami obcych mocarstw. - Dyskusje zapewniały mu nowinki ze świata oraz żywe rozmowy na tematy często naukowe. To łagodziło jego bóle i choroby, które w ostatnich latach bardzo go prześladowały - dodaje Konrad Pyzel.

Czy królowi w dniu imienin wręczano prezenty? Co rezydent Kazimierz Sarnecki napisał na temat przebiegu uroczystości? Dlaczego Jan III Sobieski wyruszał na wyprawy wojenne z kufrem pełnym książek?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Konrad Pyzel (Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie)

Data emisji: 19.06.2019

Godzina emisji: 19.08

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co jest najważniejsze w byciu dobrym ojcem?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 19:11
Często mówi się, że córeczkom bliżej do matek, a synom do ojców. Jak się okazuje – nic bardziej mylnego. Jak być dobrym ojcem i nie zwariować od nadmiaru stereotypów i oczekiwań ze strony społeczeństwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po czym poznać, że plac zabaw jest bezpiecznym miejscem dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 14:15
Piaskownice pełne plastikowych zabawek, huśtawki i karuzele - to zaledwie część atrakcji wypełniających dziecięcy plac zabaw. Czy jako rodzice możemy mieć pewność, że korzystające z nich dzieci nie zrobią sobie krzywdy, a zarządzający placem dołożyli wszelkich starań, aby bawiące się maluchy mogły czuć się bezpiecznie?
rozwiń zwiń