X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Inti Raymi. Jak obchodzi się Święto Słońca?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 20:15
- Inti Raymi miało ważną pozycję w inkaskim kalendarzu rytualnym - powiedział archeolog Maciej Ziółkowski. Czym było święto i jak do niego przygotowywali się Inkowie? Jak na ceremonię reagują turyści?
Audio
  • Rozmowa o Inti Raymi z archeologami (Eureka/Jedynka)
Cusco, Peru, 23 czerwca 2018 r. Inti Raymi Festival
Cusco, Peru, 23 czerwca 2018 r. Inti Raymi FestivalFoto: Roberto Epifanio/Shutterstock
Tytuł Eureka 2019/06/21 19:00
Prowadzący Złotnicka-Kobylecka Katarzyna
Opis

21 czerwca to na półkuli północnej najdłuższy dzień w roku, natomiast na półkuli południowej jest to dzień najkrótszy. To przesilenie miało w imperium Inków (Peru) ogromne znaczenie, bowiem wyznaczało moment, od którego słońce z każdym dniem gościło na nieboskłonie coraz dłużej. By to uczcić Inkowie obchodzili Inti Raymi - Święto Słońca. Ta tradycja kultywowana jest do dziś i stanowi wielką atrakcję turystyczną dla wszystkich, którzy w tym czasie znajdą się w Cuzco - dawnej inkaskiej stolicy. Archeolodzy z Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW prowadzący badania w Parku Narodowym Machu Picchu mieli okazję obserwować te uroczystości. Opowiedzą o nich w Eurece a także podsumują wyniki zakończonych właśnie sezonów dwóch projektów badawczych. Goście: prof. Mariusz Ziółkowski, Dominika Sieczkowska i dr Maciej Sobczyk - archeolodzy z OBPUW.

Goście Mariusz Ziółkowski, Dominika Sieczkowska, Maciej Sobczyk
Playlista
Tagi

Czytaj także

Sensacja archeologiczna w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 20:05
Odkryto kolejną komnatę ogromnego kompleksu Domus Aurea (Złotego Domu), który był pałacem cesarza  Nerona. W 64 roku n.e. cesarz postanowił zagospodarować tereny po mającym wtedy miejsce pożarze. Na budowę kompleksu zwanego Złotym Domem przeznaczono sporą część powierzchni między dwoma wzgórzami: Palatynem i Eskwilinem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elitarny cmentarz w Bodzi. Jakie tajemnice skrywa?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 20:22
W audycji o cmentarzu w Bodzi i archeologicznym odkryciu. Wojownik urodził się w Polsce, ale prawdopodobnie znaczną część życia spędził w Skandynawii. Pochowany został w drewniano-ziemnym mauzoleum, które stało się zalążkiem późniejszego cmentarza. Jak chowana była wówczas elita?
rozwiń zwiń