Inti Raymi. Jak obchodzi się Święto Słońca?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 20:15
- Inti Raymi miało ważną pozycję w inkaskim kalendarzu rytualnym - powiedział archeolog Maciej Ziółkowski. Czym było święto i jak do niego przygotowywali się Inkowie? Jak na ceremonię reagują turyści?
Audio
  • Rozmowa o Inti Raymi z archeologami (Eureka/Jedynka)
Cusco, Peru, 23 czerwca 2018 r. Inti Raymi Festival
Cusco, Peru, 23 czerwca 2018 r. Inti Raymi FestivalFoto: Roberto Epifanio/Shutterstock
Tytuł Eureka 2019/06/21 19:00
Prowadzący Złotnicka-Kobylecka Katarzyna
Opis

21 czerwca to na półkuli północnej najdłuższy dzień w roku, natomiast na półkuli południowej jest to dzień najkrótszy. To przesilenie miało w imperium Inków (Peru) ogromne znaczenie, bowiem wyznaczało moment, od którego słońce z każdym dniem gościło na nieboskłonie coraz dłużej. By to uczcić Inkowie obchodzili Inti Raymi - Święto Słońca. Ta tradycja kultywowana jest do dziś i stanowi wielką atrakcję turystyczną dla wszystkich, którzy w tym czasie znajdą się w Cuzco - dawnej inkaskiej stolicy. Archeolodzy z Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW prowadzący badania w Parku Narodowym Machu Picchu mieli okazję obserwować te uroczystości. Opowiedzą o nich w Eurece a także podsumują wyniki zakończonych właśnie sezonów dwóch projektów badawczych. Goście: prof. Mariusz Ziółkowski, Dominika Sieczkowska i dr Maciej Sobczyk - archeolodzy z OBPUW.

Goście Mariusz Ziółkowski, Dominika Sieczkowska, Maciej Sobczyk
Playlista
Tagi

Czytaj także

Sensacja archeologiczna w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 20:05
Odkryto kolejną komnatę ogromnego kompleksu Domus Aurea (Złotego Domu), który był pałacem cesarza  Nerona. W 64 roku n.e. cesarz postanowił zagospodarować tereny po mającym wtedy miejsce pożarze. Na budowę kompleksu zwanego Złotym Domem przeznaczono sporą część powierzchni między dwoma wzgórzami: Palatynem i Eskwilinem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elitarny cmentarz w Bodzi. Jakie tajemnice skrywa?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 20:22
W audycji o cmentarzu w Bodzi i archeologicznym odkryciu. Wojownik urodził się w Polsce, ale prawdopodobnie znaczną część życia spędził w Skandynawii. Pochowany został w drewniano-ziemnym mauzoleum, które stało się zalążkiem późniejszego cmentarza. Jak chowana była wówczas elita?
rozwiń zwiń