X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polscy naukowcy odkrywają tajemnice Pafos

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 20:05
Od ponad pół wieku w miejscowości Pafos na Cyprze burzliwą historię tej strategicznie położonej na Morzu Śródziemnym wyspy dokumentują polscy archeolodzy. 
Audio
  • Polscy naukowcy odkrywają tajemnice Pafos (Eureka/Jedynka)
Pafos, Cypr
Pafos, CyprFoto: Pixabay

Prace wykopaliskowe zapoczątkował wybitny polski uczony prof. Kazimierz Michałowski, a kontynuowali je warszawscy naukowcy, do których dołączyli badacze z Krakowa. To polscy badacze udowodnili istnienie miasta wcześniej niż dotychczas sądzono. Badają od wielu lat Agorę dostarczając dowodów na istotnie znaczenie tego miejsca w życiu politycznym, kulturalnym i gospodarczym nie tylko wyspy. 

Od dawna Pafos kojarzy się już nie tylko z mitologiczną Afrodytą, która wyłoniła się tam ze spienionego morza, ale ze znaczących w skali świata polskich wykopalisk. - Cała archeologia Pafos powstała tak naprawdę dzięki ekspedycjom z Polski, przed tym momentem, kiedy rozpoczęły się wykopaliska warszawskie nie było tutaj nic - powiedział Maciej Wacławik. 

Złotą zasadą archeologii jest to, że "gdzie się wbije łopatę tam się coś znajdzie". - Metody geofizyczne na pewno są pomocne. Pokazują zarys jakieś struktury. Co roku w badaniach bierze udział ok. 70 osób - dodaje gość. 

Ile wody wypija dziennie archeolog? 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Maciej Wacławik (Instytut Archeologii UJ)

Data emisji: 25.06.2019

Godzina emisji: 19.08

kh/ans/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pafos - raj dla turystów i archeologów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 16:26
Od 50 lat w odkrywaniu przeszłości cypryjskiego miasta Pafos, a tym samym początków europejskiej cywilizacji, znaczące zasługi mają polscy archeolodzy.
rozwiń zwiń