Polscy naukowcy odkrywają tajemnice Pafos

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 20:05
Od ponad pół wieku w miejscowości Pafos na Cyprze burzliwą historię tej strategicznie położonej na Morzu Śródziemnym wyspy dokumentują polscy archeolodzy. 
Audio
  • Polscy naukowcy odkrywają tajemnice Pafos (Eureka/Jedynka)
Pafos, Cypr
Pafos, CyprFoto: Pixabay

Prace wykopaliskowe zapoczątkował wybitny polski uczony prof. Kazimierz Michałowski, a kontynuowali je warszawscy naukowcy, do których dołączyli badacze z Krakowa. To polscy badacze udowodnili istnienie miasta wcześniej niż dotychczas sądzono. Badają od wielu lat Agorę dostarczając dowodów na istotnie znaczenie tego miejsca w życiu politycznym, kulturalnym i gospodarczym nie tylko wyspy. 

Od dawna Pafos kojarzy się już nie tylko z mitologiczną Afrodytą, która wyłoniła się tam ze spienionego morza, ale ze znaczących w skali świata polskich wykopalisk. - Cała archeologia Pafos powstała tak naprawdę dzięki ekspedycjom z Polski, przed tym momentem, kiedy rozpoczęły się wykopaliska warszawskie nie było tutaj nic - powiedział Maciej Wacławik. 

Złotą zasadą archeologii jest to, że "gdzie się wbije łopatę tam się coś znajdzie". - Metody geofizyczne na pewno są pomocne. Pokazują zarys jakieś struktury. Co roku w badaniach bierze udział ok. 70 osób - dodaje gość. 

Ile wody wypija dziennie archeolog? 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Maciej Wacławik (Instytut Archeologii UJ)

Data emisji: 25.06.2019

Godzina emisji: 19.08

kh/ans/ag


Czytaj także

Pafos - raj dla turystów i archeologów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 16:26
Od 50 lat w odkrywaniu przeszłości cypryjskiego miasta Pafos, a tym samym początków europejskiej cywilizacji, znaczące zasługi mają polscy archeolodzy.
rozwiń zwiń