Alzheimer zaczyna się w jamie ustnej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 19:08
W audycji opowiadamy o badaniach, na których podstawie naukowcy doszli do wniosku, że negatywna dla zdrowia bakteria, rozwijająca się w środowisku beztlenowym, czyli poddziąsłowo, prowadzi nie tylko do utraty zębów. Od niej rozpoczyna się choroba Alzheimera oraz wiele innych chorób.
Audio
  • Paradontoza prowadzi do Alzheimera (Eureka/Jedynka)
Czyszczenie zębów
Czyszczenie zębówFoto: Patryk Kuniszewicz/Polskie Radio

Nieleczona paradontoza prowadzi dalej do wielu przykrych konsekwencji jak: zanik kości wyrostka zębowego i utraty podparcia zębów. Co to oznacza w praktyce? Zęby zaczynają się ruszać i mogą nawet wypaść.

Udowodniono, że bakteria porphyromonas gingivalis za swój teren bytowania nie wybiera tylko jamy ustnej i dziąseł, ale też doskonale migruje po całym organizmie wnikając do komórek nabłonka czy mięśni. Wysokie stężenie tej bakterii znaleziono również w płytce miażdżycowej, będącej odpowiedzialnej nie tylko za choroby serca, ale i za otępienie miażdżycowe z powodu niedokrwienia mózgu. Jaki jest skutek bytowania tej bakterii w naczyniach? Zmniejsza się przepływ krwi w zawężonych naczyniach krwionośnych, co powoduje obumieranie neuronów w mózgu i prowadzi do zaburzeń funkcjonowania pacjenta. I rozpoczyna się choroba Alzheimera

Profesor Jan Potempa z Wydziału Biochemii i Biotechnologii UJ wraz ze swoim zespołem udowodnił, że to właśnie te bakterie zaburzają reakcję obronną organizmu człowieka, a to pierwszy krok do początków Alzheimera.

- Zaczyna się od nieumycia zębów i osadzania się płytki nazębnej, która na początku nie jest szkodliwa i żeby ją usunąć wystarczy dobrze umyć zęby - mówi ortodonta, dr Urszula Jarosz.

Jak uchronić się przed paradontozą? Na co zwracać uwagę w dbaniu o uzębienie i prawidłową higienę jamy ustnej? Czy mycie zębów wystarczy, żeby zwalczyć porphyromonas gingivalisbakterię? Jakie choroby wywołują jeszcze bakterie odpowiedzialne za paradontozę?.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr Urszula Jarosz (protetyk, implantolog i ortodonta)

Data emisji: 27.06.2019

Godzina emisji: 19.08

ag


Czytaj także

Na czym polega udar mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 16:20
- Udar jest bardzo rzadko chorobą samą w sobie, on wynika z jakiejś przyczyny - mówi prof. Dariusz Zbigniew Dudek z Collegium Medicum UJ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 18:30
- Nie każdy pacjent, który ściera swoje zęby, ma bruksizm - wyjaśnia dr Krzysztof Łoza, stomatolog. - Z bruksizmem boryka się ok. 8-10% Polaków - dodaje.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgryz to nie tylko piękny uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 13:50
Wady zgryzu są najczęściej dziedziczone, ale też mogą być skutkiem nieprawidłowych nawyków z dzieciństwa, jak ssanie smoczka czy zbyt długie picie mleka z butelki.
rozwiń zwiń