Tajemniczy egiptolog. Z jego pracy korzysta się do dziś

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 20:00
To on w III w p.n.e. stworzył listę egipskich królów i podział na dynastie, który do dziś stosują egiptolodzy i który jest filarem współczesnej wiedzy egiptologicznej. Manethon, czyli zhellenizowany kapłan, na polecenie Ptolemeusza I - pierwszego władcy greckiej dynastii w Egipcie - napisał historię swojego kraju.
Audio
  • Rozmowa z dr Filipem Taterką o Manethonie (Eureka/Jedynka)
Piramida Chefrena i rzeźba Sfinksa
Piramida Chefrena i rzeźba Sfinksa Foto: Shutterstock.com/rayints

Z tego dzieła do naszych czasów dotrwały jedynie fragmenty w odpisach późniejszych historyków. Manethon był postacią niezwykle tajemniczą. 

Dr Filip Taterka - egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN powiedział w "Eurece", że o Manethonie wiemy tak naprawdę niewiele. - Wiemy skąd pochodził, jak i to, że prawdopodobnie był arcykapłanem w Heliopolis. Musiał mieć dostęp do archiwum ze świątyń. Nie wiemy jak brzmi jego egipskie imię i dla jakiego króla pisał swoje dzieła - powiedział gość Jedynki. 

Czy Manethon był ważną postacią, jeśli chodzi o życie religijne w tamtym okresie? Gdyby Manethona nie było, to na podstawie czego moglibyśmy "odtworzyć" listę królów? Co mu dokładnie zawdzięczamy?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: Dr Filip Taterka (egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN) 

Data emisji: 5.07.2019

Godzina emisji: 19.08

ag


Czytaj także

W Egipcie polscy archeolodzy odkryli miasto pod morzem piasku

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 23:23
- W Marina el Alamein udało nam się znaleźć mozaiki, a te w Egipcie znajduje się niezwykle rzadko, więc tym bardziej nas to cieszy - mówi dr hab. Krzysztof Jakubiak, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egipt, czyli polska droga na salony światowej archeologii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 21:52
W latach 30. XX wieku co roku do Warszawy przybywało 30 skrzyń z wykopalisk w Egipcie, co wywoływało ogromną sensację. - Egipt i Sudan pozwalały na zabieranie zabytków, które się wykopało, co było dla nas bardzo ważne - opowiada dr Zbigniew Szafrański, egiptolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki sukces polskich archeologów w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 18:00
Po kilkudziesięcioletnich pracach rekonstrukcyjnych pod okiem archeologów, architektów i konserwatorów nastąpiło uroczyste otwarcie Głównego Sanktuarium Amona na terenie świątyni Hatszepsut w Deir-el Bahari.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice świątyni Hatszepsut

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 16:33
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, której gościem był dr Filip Taterka – archeolog i egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
rozwiń zwiń