X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100-lecie bitwy pod Jazłowcem

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 21:27
Luty 1918 roku. W Rosji rewolucja. W miejscowości Ungheni, obecnie to Republika Mołdawii, blisko granicy z Rumunią, powstaje szwadron polski, skupiający Polaków służących wcześniej w armii rosyjskiej. W obliczu groźby rozbrojenia przez Niemców, dołączył do 2. pułku konnego rosyjskiej Armii Ochotniczej. Wraz z "białymi" oddziałami szwadron przeszedł na Kubań w południowej Rosji i brał udział w walkach z bolszewikami.
Audio
  • Rozmowa z płk dr hab. Juliuszem Tymem (Eureka/Jedynka)
Panorama Jazłowca z widocznym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i ruinami zamku.
Panorama Jazłowca z widocznym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i ruinami zamku.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Tak rozpoczyna się  historia słynnego pułku polskiej kawalerii, już niebawem nazwanej 14. Pułkiem Ułanów Jazłowieckich. Nazwę nadano pułkowi za ciężką i zwycięską walkę z Ukraińcami pod Jazłowcem między 11 a 13 lipca 1919 roku, w okolicach klasztoru Sióstr Niepokalanek na dalekim Podolu. NMP Jazłowiecka stała się patronką pułku. Przed nami setna rocznica tego wydarzenia.

O historii "kultowego" 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, czyli o tym jak  narodziła się  jego legenda mówił w audycji "Eureka" płk dr hab. Juliusz Tym- dyrektor Instytutu Historii Wojskowej  Akademii Sztuki Wojennej, autor książek o kawalerii, w tym poświęconych  legendarnemu 14. Pułkowi Ułanów Jazłowieckich. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji,

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: płk dr hab. Juliusz Tym  (dyrektor Instytutu Historii Wojskowej  Akademii Sztuki Wojennej, autor książek o kawalerii, w tym poświęconych  legendarnemu 14. Pułkowi Ułanów Jazłowieckich). 

Data emisji: 9.07.2019

Godzina emisji: 19.08

K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak