Jurata powstała w amerykańskim stylu. Budowano ją 11 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 16:40
W latach dwudziestolecia międzywojennego była symbolem sukcesu. Została wybudowana z niczego, a z czasem stała modnym kurortem. Do dziś chętnie przyjeżdżają do niej artyści. Poznajcie Juratę, która przyciąga do siebie bywalców i miłośników bałtyckich plaż.
Audio
  • Jurata, czyli letnia siedziba artystów (Jedynka/ Eureka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

- Już w latach 20. inwestorzy szukali bardzo ładnego miejsca, w którym mogłoby powstać uzdrowisko będące konkurencją dla Sopotu. Wtedy Sopot cieszył się dużym powodzeniem, ale po Traktacie Wersalskim został wcielony do Wolnego Miasta Gdańsk. Polacy, którzy odzyskali wybrzeże i strasznie cieszyli się, że mają swoje morze, zapragnęli wybudować własny kurort. Wybrali teren dziewiczy, czyli porośnięty sosnowym lasem na Półwyspie Helskim na wschód od Jastarni - Anna Tomiak, autorka książki "Jurata. Cały ten szpas" opowiada o początkach miejscowości.

Do Juraty wraz z córkami przyjeżdżał znany malarz Wojciech Kossak. - Kupił domek, ale zaraz doszedł do wniosku, że ten jest za mały i potrzebuje ateliere, w którym mógłby pracować. Dlatego rozbudował swój domek. W Juracie malował bardzo dużo, czy to portrety czy pejzaże. Lubił wystawne życie, zabawę i korzystanie z luksusów. W związku z tym nigdy nie miał dużo pieniędzy, ponieważ natychmiast je wydawał - mówi Anna Tomiak.

II wojna światowa przyniosła pierwsze zmiany, podobnie czasy komunizmu. W końcu w latach 80. Jurata stała się ulubionym miejscem artystów na polskim wybrzeżu.

- Do Juraty zjechali aktorzy, którzy wcześniej jeździli do Chałup. Ale skoro powstała tam plaża nudystów i zrobiło się bardzo tłoczno, zaczęli szukać spokoju i wszyscy przenieśli się do Juraty. W porównaniu do Jastarni czy Helu, Jurata zawsze była spokojną miejscowością. Obecność artystów ubarwiła Juratę, przyjeżdżają do niej do dziś. W sumie to jest sympatia z obu stron: Jurata lubi artystów, a artyści Juratę - słyszymy.

Dlaczego hitlerowcy nie zniszczyli Juraty podczas II wojny światowej? Jakie znane osoby odwiedzały Juratę? Ile czasu jechało się kiedyś z Warszawy do Juraty?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Anna Tomiak (autorka książki "Jurata. Cały ten szpas")

Data emisji: 13.07.2019

Godzina emisji: 18.14

DS


Czytaj także

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – poetka miłości

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 05:45
 – Miłość jest tym głównym pryzmatem, przez który patrzyła na świat, jest motorem życia i głównym elementem jej biografii – mówiła o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej prof. Grażyna Borkowska. – Ona zawsze zabiegała o to, żeby w jej życiu była miłość. Dziś mija 76. rocznica śmierci poetki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żyło polskie społeczeństwo w 1939 roku? Wspomnienia Anny Lisieckiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 16:23
Anna Lisiecka - dziennikarka radiowej Dwójki opowiedziała w "Kulturze przy kawie" jak bardzo gorące było lato w 1939 roku, gdzie ludzie jeździli wtedy na wakacje, co robił z nimi strach związany ze zbliżającą się wojną oraz czym był tzw. "taniec z paluszkiem".
rozwiń zwiń