Polscy archeolodzy w starożytnej Nubii

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 19:19
Do XIV wieku królestwo Makurii, leżące na terenie dzisiejszego Sudanu, było dobrze prosperującą chrześcijańską enklawą, sąsiadującą od północy z arabsko-muzułmańskim żywiołem. Kiedy jednak w 1364-66 roku król Makurii podjął decyzję o opuszczeniu Dongoli - stolicy królestwa, mieszkańcy tego miasta zaczęli szybko przechodzić na islam.
Audio
  • Prace archeologiczne w Dongoli na terenie dzisiejszego Sudanu (Eureka/Jedynka)
Prace archeologiczne w Dongoli na terenie dzisiejszego Sudanu
Prace archeologiczne w Dongoli na terenie dzisiejszego SudanuFoto: Mateusz Rekłajtis

Fenomen tej bezkrwawej konwersji religijnej i transformacji społecznej bada ekipa polskich specjalistów z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, która zdobyła na ten cel grant ERC (European Research Council) w wys. 1,5 mln euro. Nasi archeolodzy są po pierwszym z czterech sezonów wykopaliskowych i podzielą się wstępnymi wynikami.

Dr Dorota Dzierzbicka zwraca uwagę, że stanowisko archeologiczne jest bardzo rozległe. Ma 200 hektarów. - Projekt obejmuje tylko teren cytadeli nad Nilem - wyjaśnia. Naukowcy zaczęli od badań wierzchniej, a więc najmłodszej warstwy. Badają tkankę miejską, ulice i place, które łączyły domy.

Maciej Wyżgoł, członek ekipy, zwraca uwagę, że naukowcy nawet nie wiedzą, czy po opuszczeniu miasta przez króla, zostało ono opuszczone również przez mieszkańców, czy też stopniowo było zasiedlane przez społeczność muzułmańską, która wypierała chrześcijan. - Zresztą byli również królowie muzułmańscy - podkreśla. Zwraca przy tym uwagę, że muzułmańscy Arabowie nie atakowali Nubii.

W czym islam nubijski różnił sie od islamu w innych regionach? Jak wyglądają prace archeologiczne w Dongoli? Jak odnoszą się do nich Sudańczycy?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: Dr Dorota Dzierzbicka (terenowy szef misji), Maciej Wyżgoł (członek ekipy)

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 19.08

ag


Czytaj także

Nubiologia - polska specjalność

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 19:30
Od czasu sensacyjnych odkryć prof. Michałowskiego w Faras, nasi archeolodzy cały czas są w awangardzie badań nad dziejami Nubii – krainy obejmującej obecny południowy Egipt i północny Sudan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To nie w Europie narodziła się sztuka malowania na ścianach jaskiń

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 20:30
W jaskini na Borneo odnaleziono prehistoryczne malowidło byka, które powstało ponad 40 tys. lat temu. To datowanie burzy dotychczasowy pogląd, jakoby to Europa była kolebką sztuki naskalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej. Odkrycia archeologiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 21:00
Gościem audycji był prof. Piotr Bieliński od lat kierujący polskimi misjami wykopaliskowymi na Bliskim Wschodzie. Opowiedział o terenach eksploracji archeologicznych i najstarszej świątyni odkrytej na terenie Płw. Arabskiego. Dowiedzieliśmy się również jakie są realia pracy przy wykopaliskach.
rozwiń zwiń