Polskie światłowody mają zupełnie inne zadanie. - My chcemy wykorzystać światłowód, żeby on mógł zmierzyć co się dzieje, czyli żeby on mógł wiedzieć o tym, że zmieniają się czynniki zewnętrzne - mówi dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski. Podkreśla, że te światłowody, podobnie jak elektronika, mogą być wykorzystywane wszędzie. Trzeba tylko wymyśleć, gdzie i do czego mogą się przydać od medycyny po loty w Kosmos.
Niezwykle precyzyjne polskie czujniki światłowodowe pozwalają na uzyskanie ogromnej ilości informacji równoważnej 100 tys. pojedynczych czujników elektronicznych oraz jednoczesną kontrolę stanu każdego czujnika.
Maciej Nowakowski wyjaśnia, do jakich odbiorców producenci chcą dotrzeć, zwłaszcza, że dysponują zarówno pojedynczymi czujnikami, jak również całymi systemami czujników. - Na przykład do monitorowania infrastruktury krytycznej, czyli gazociągów, rurociągów, zbiorników - mówi. Dają też możliwość kontrolowania temperatury, drgań i odkształceń, a które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki i w medycynie. Takie czujniki na bieżąco i dużą dokładnością mogą odczytywać stan techniczny, naprężenie i inne parametry, które decydują o bezpieczeństwie użytkowania na przykład konstrukcji budynków, torów kolejowych, rurociągów, czy sieci wysokiego napięcia.
Monika Kazimierczak wyjaśnia z kolei, do jakich celów mogą być użyte światłowody w medycynie.
W jakim zakresie temperatur mogą pracować polskie czujniki? Do czego jeszcze można wykorzystać system światłowodów? Co to jest internet rzeczy i przemysł 4.0, który będzie możliwy dzięki polskim światłowodom? Posłuchaj całej audycji.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Krzysztof Michalski
Gość: dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski (prezes firmy InPhoTech), mgr inż. Monika Kazimierczak (specjalista ds. projektów edukacyjnych z Klastra Fotoniki i Światłowodów), Maciej Nowakowski (manager z działu Rozwoju Biznesu InPhoTech)
Data emisji: 15.07.2019
Godzina emisji: 19.07
ag