Pół wieku od historycznej misji na podbój Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 20:16
16 lipca 1969 roku, dokładnie 50 lat temu z Centrum Lotów Kosmicznych na Canaveral wystartowała ku Księżycowi amerykańska misja  Apollo 11. Cztery dni później, 20 lipca Neil Armstrong, dowódca misji, przekazał ze Srebrnego Globu długo oczekiwane słowa: "Orzeł wylądował".  
Audio
  • Historyczna misja Apollo 11 na Księżyc (Eureka/Jedynka)
Start Apollo 11 z misją na Księżyc
Start Apollo 11 z misją na KsiężycFoto: NASA

Po północy, już 21 lipca padło słynne zdanie o małym kroku Armstronga, który stał się wielkim krokiem dla ludzkości. Pół miliarda ludzi  na Ziemi oglądało transmisję z lądowania  na Księżycu pierwszego człowieka. Także Polacy. Polska była jedynym krajem naszej części Europy, który transmitował to wydarzenie.

"Piękny widok… wspaniałe pustkowie" - to reakcja drugiego uczestnika  lądowania. Był nim Edwin Buzz Aldrin. Trzeci - Michael Collins,  pozostał w statku dowodzenia okrążając naszego satelitę. Astronauci byli na powierzchni Księżyca 21 godz. 26 minut, zrobili wiele zdjęć, pobrali 22 kg próbek.

Dlaczego to Amerykanom, a nie Rosjanom udało się wylądować na Księżycu, co spowodowało, że ten sukces nie miał dalszego ciągu, kiedy człowiek znów powróci na Srebrny Glob, czy powrócić powinien czy musi? Trwa wyścig Chin i Indii na Księżyc. Który z tych krajów powtórzy sukces misji Apollo 11?  

Są też tacy, którzy nie wierzą, że w nocy z 20 na 21 lipca 1969 roku Neil Armstrong stanął na księżycowym gruncie. O tym opowiada inżynier Tomasz Kokowski. Zastanawia się też, kiedy ludzie wrócą na Księżyc i kiedy polecą na Marsa.

Posłuchaj całej audycji, w której można też usłyszeć fragment transmisji z lądowania nadawanej w Programie 1 Polskiego Radia.   

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: inżynier Tomasz Kokowski (informatyk, entuzjasta badań kosmicznych)

Data emisji: 16.07.2019

Godzina emisji: 19.08

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Misje Apollo. Rocznice zdobycia księżyca

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 10:50
- Mam ciarki, kiedy sobie myślę o tym, że aby odbyć taki lot, trzech może niezbyt rosłych, ale mężczyzn, dało się zamknąć na tak niewielkiej powierzchni - stwierdził Karol Wójciki z Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pół wieku temu wystartowała rakieta, która wyniosła ludzi na powierzchnię Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 15:31
Stany Zjednoczone obchodzą 50 rocznicę lotu na Księżyc załogi statku kosmicznego Apollo 11. W misji wzięły udział trzy osoby, z których dwie stanęły na Srebrnym Globie.
rozwiń zwiń