X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak walczyć z otyłością u dzieci? Poprzez ruch na co dzień?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 20:08
Już w 1974 roku eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakwalifikowali otyłość do chorób cywilizacyjnych i zasugerowali, że stanie się ona jedną z najważniejszych chorób żywieniowych naszych czasów. Po ponad 40 latach możemy stwierdzić, że niestety nie pomylili się w swoich przewidywaniach. Szczególnie cierpią na tym dzieci.
Audio
  • Otyłość u dzieci i młodzieży (Jedynka/ Eureka)
Rośnie problem otyłości wśród polskich dzieci
Rośnie problem otyłości wśród polskich dzieciFoto: pixabay

W Polsce na podstawie dostępnych badań problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15. roku życia. Nadmierna masa ciała, a szczególnie otyłość sprzyja rozwojowi wielu chorób, m.in. cukrzycy typu 2, chorobom układu sercowo-naczyniowego, niektórym typom nowotworów. Otyłość zwiększa także ryzyko wystąpienia zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, zmianom zwyrodnieniowym układu kostno-stawowego czy bezdechowi sennemu. Poza negatywnym wpływem na zdrowie fizyczne wpływa również na jakość życia na płaszczyźnie psychospołecznej.

- W dzisiejszych czasach dzieci przebywają w szkole bardzo długo. Mamy grupę uczniów, którzy przychodzą do szkoły o godz. 7.15, a wychodzą około godz. 18.00. W związku z tym niemal wszystkie podstawowe posiłki jedzą na terenie placówki. Poza tym ruch w obecnych czasach ma miejsce w szkole w ramach lekcji wf-u, ponieważ w domu jest często bardzo ograniczony do ćwiczenia kciuków przy grach komputerowych - mówi Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

Niepokojące jest to, że dzieci i młodzież z otyłością z dużym prawdopodobieństwem pozostaną otyłe także po osiągnięciu dorosłości i będą miały zwiększone ryzyko zachorowania na choroby prowadzące do obniżenia jakości i długości ich życia.

W Szkole Podstawowej nr 103 dyrekcja próbuje walczyć z otyłością poprzez wprowadzenie przerw śniadaniowych, podczas których nauczyciele jedzą wspólnie z dziećmi. - Wszystkie dzieci z danej klasy czy poziomu jedzą na jednej przerwie śniadanie w wyznaczonym miejscu razem z nauczycielem - tłumaczy Joanna Jaczewska-Szyc z Instytutu Żywności i Żywienia. - 50 proc. uczniów w Polsce w szkołach podstawowych i gimnazjach nie spożywa pierwszego śniadania. Jest to bardzo zatrważające, dlatego powinniśmy iść w kierunku, żeby to zmienić - dodaje.

Jakie problemy miewają dzieci otyłe? Czy rodzice powinni edukować je w zakresie żywienia? Jak dużo ruchu powinno mieć dziecko, żeby nie było otyłe?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Gość: Danuta Kozakiewicz (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie), Joanna Jaczewska-Szyc (Instytut Żywności i Żywienia)

Data emisji: 25.07.2019

Godzina emisji: 19.08

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wartości odżywcze i witaminowe w owocach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 14:30
W których owocach jest najwięcej witamin? Obierać czy nie obierać ze skórki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedszkolaki w obliczu otyłości. Gdzie podziały się zdrowe nawyki?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 10:15
- Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a jest to efekt złych nawyków żywieniowych  - mówi dr Małgorzata Kostecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Co przedszkola mogą zrobić, aby uchronić dzieci przed nadmiernym przybieraniem na wadze?
rozwiń zwiń