Podglądanie żywych komórek

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 19:48
Gościem "Wieczoru odkrywców" był doktor inżynier Wojciech Krauze z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, który opracował innowacyjną metodę podglądania żywych komórek w trzech wymiarach przy użyciu promieniowania laserowego.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/241luca

Doktor Krauze zajmuje się tomografią optyczną, która służy do obrazowania przede wszystkim struktur biologicznych w medycynie, a jego metoda umożliwia obrazowanie żywych komórek bez zniekształceń. Dzięki niej można dokładnie podglądać rozmaite procesy (m.in. umierania komórki) i ocenić np., czy składniki kremów rzeczywiście opóźniają starzenie. Można też sprawdzić, jak działają na nasze komórki substancje stosowane w medycynie chińskiej i czy da się je wykorzystać, jako leki w chorobach układu nerwowego.

Dotychczas stosowane metody obrazowania rentgenowskiego (zdjęcie w dwóch wymiarach), a także tomografia komputerowa (trójwymiarowa informacja, ale z zastosowaniem jonizujących promieni X) są metodami nieobojętnymi dla zdrowia człowieka. W metodzie polskiego badacza zamiast promieniowania rentgenowskiego zastosowane są nieszkodliwe promienie laserowe o niskiej  mocy, a poza tym metoda ta nie wymaga barwienia mierzonej próbki. - My bardzo często chwalimy się tym, że nasze techniki są nieinwazyjne, czyli oświetlenie próbki biologicznej światłem jest metodą nieniszczącą, nie wpływa na obiekt - powiedział dr Wojciech Krauze. 

Na czym polega metoda polskiego uczonego, jakie szczegóły komórki ludzkiej można dzięki niej zobaczyć? Jakie są jej szczególne zalety?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr inż. Wojciech Krauze (Instytut Mikromechaniki i Fotoniki Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 29.07.2019

Godzina emisji: 19.08

ans


Czytaj także

Trzustka z drukarki 3D - polskie osiągnięcie na światową skalę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 20:08
Mamy kolejny wielki sukces polskich naukowców - wydrukowano w technice 3D bioniczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi. Dokonał tego zespół polskich naukowców pod kierownictwem dr. hab. Michała Wszoły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowe, polskie światłowody

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 16:16
Tradycyjne światłowody są tak konstruowane, żeby nie były podatne na czynniki zewnętrzne. W końcu nikt nie chciałby, żeby podczas burzy skakał mu obraz w telewizorze. Polscy naukowcy skonstruowali światłowody o zupełnie innych właściwościach, mogące znaleźć zastosowanie dosłownie w każdej dziedzinie.
rozwiń zwiń