X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Podglądanie żywych komórek

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 19:48
Gościem "Wieczoru odkrywców" był doktor inżynier Wojciech Krauze z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, który opracował innowacyjną metodę podglądania żywych komórek w trzech wymiarach przy użyciu promieniowania laserowego.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/241luca

Doktor Krauze zajmuje się tomografią optyczną, która służy do obrazowania przede wszystkim struktur biologicznych w medycynie, a jego metoda umożliwia obrazowanie żywych komórek bez zniekształceń. Dzięki niej można dokładnie podglądać rozmaite procesy (m.in. umierania komórki) i ocenić np., czy składniki kremów rzeczywiście opóźniają starzenie. Można też sprawdzić, jak działają na nasze komórki substancje stosowane w medycynie chińskiej i czy da się je wykorzystać, jako leki w chorobach układu nerwowego.

Dotychczas stosowane metody obrazowania rentgenowskiego (zdjęcie w dwóch wymiarach), a także tomografia komputerowa (trójwymiarowa informacja, ale z zastosowaniem jonizujących promieni X) są metodami nieobojętnymi dla zdrowia człowieka. W metodzie polskiego badacza zamiast promieniowania rentgenowskiego zastosowane są nieszkodliwe promienie laserowe o niskiej  mocy, a poza tym metoda ta nie wymaga barwienia mierzonej próbki. - My bardzo często chwalimy się tym, że nasze techniki są nieinwazyjne, czyli oświetlenie próbki biologicznej światłem jest metodą nieniszczącą, nie wpływa na obiekt - powiedział dr Wojciech Krauze. 

Na czym polega metoda polskiego uczonego, jakie szczegóły komórki ludzkiej można dzięki niej zobaczyć? Jakie są jej szczególne zalety?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr inż. Wojciech Krauze (Instytut Mikromechaniki i Fotoniki Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 29.07.2019

Godzina emisji: 19.08

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzustka z drukarki 3D - polskie osiągnięcie na światową skalę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 20:08
Mamy kolejny wielki sukces polskich naukowców - wydrukowano w technice 3D bioniczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi. Dokonał tego zespół polskich naukowców pod kierownictwem dr. hab. Michała Wszoły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowe, polskie światłowody

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 16:16
Tradycyjne światłowody są tak konstruowane, żeby nie były podatne na czynniki zewnętrzne. W końcu nikt nie chciałby, żeby podczas burzy skakał mu obraz w telewizorze. Polscy naukowcy skonstruowali światłowody o zupełnie innych właściwościach, mogące znaleźć zastosowanie dosłownie w każdej dziedzinie.
rozwiń zwiń