X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ból przewlekły. Jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 19:30
Odkryto ostatnio na Uniwersytecie Warszawskim substancję pięć tys. razy skuteczniejszą od najmocniejszych specyfików stosowanych w leczeniu bólu przewlekłego. Ponad 60 receptur ziołowych i przeciwbólowych znali medycy w starożytnym Egipcie, półtora tysiąca lat przed naszą erą. We wtorkowej "Eurece" była mowa o odkryciach polskich chemików. 
Audio
  • Ważne odkrycia polskich chemików (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay / sutulo

Jeszcze wcześniej Sumerowie używali ekstrakt z maku, aby ulżyć cierpiącym. Choć długo nie stosowano znieczulenia podczas operacji, uważano, że ból ma zbawienne znaczenie dla duszy. Czasy nam bliższe, przyniosły aspirynę, leczenie magnetyzmem. Współcześnie mamy specjalistyczne leki przeciwbólowe, powstały również kliniki zwalczające ból. Nie oznacza to, że wygraliśmy nad bólem. Czy można z nim wygrać? 

- Ból jest pożyteczny, ból ostrzega ludzi i jest ostrzeżeniem chorobowym. O ile potrafimy już zapanować nad bólem ostrym, takim który trwa np. dwa dni czy znieczuleniem przy operacjach, morfina jest wtedy bardzo skuteczna. Natomiast nie potrafimy sobie poradzić z bólem, który jest bólem przewlekłym - powiedziała prof. Aleksandra Misicka - Kęsik. 

Pani profesor podkreśla, że ból przewlekły może być bólem, który występuje po operacjach na skutek uszkodzeń układu nerwowego albo może być wynikiem zmienionego metabolizmu w przypadku chorób. - Może to być ból, który trwa wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat. Te środki, które są skuteczne w bólu ostrym, np. morfina czy opioidy, one przestają działać, ponieważ organizm się do nich przyzwyczaja - dodała. 

W przypadku bólu przewlekłego są uruchamiane mechanizmy, różne drogi, które powodują, że w organizmie powstają substancje probólowe. - Nasza cząsteczka wynika z badań prof. Przewłockiej ,która pracuje w Instytucie Farmakologii w Krakowie, która problemem bólu zajmuje się wiele lat - zaznaczyła prof. Misicka - Kęsik. 

Czy trudno było otrzymać taką cząsteczkę? - Najważniejsze jest zaprojektować tą cząsteczkę. Są takie drogi, że projektuje się je komputerowo. My wykorzystałyśmy w tym nasze doświadczenie w pracy i znajomość literatury - mówiła dr Ewa Witkowska. 

Gdzie się zaczyna ból? Czy działanie cząsteczek jest uniwersalne we wszystkich typach bólu przewlekłego? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Aleksandra Misicka-Kęsik, dr Ewa Witkowska, dr Beata Wileńska (Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego) i Judyta Sobczyk (Uniwersyteckie Centrum Transferu Technologii)

Data emisji: 30.07.2019

Godzina emisji: 19.06

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pokarmy i ich walory zdrowotne

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 11:53
Zagadki naszym słuchaczom zadała Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe właściwości nanodiamentów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 19:32
Nanodiamenty to maleńkie kryształy diamentu o średnicy zaledwie kilkudziesięciu nanometrów (czyli miliardowych części milimetra) - nowe materiały, które w ostatnich latach są intensywnie badane w czołowych ośrodkach naukowych na świecie, ze względu na swoje unikalne właściwości optyczne i magnetyczne
rozwiń zwiń