Rodzina z Milanówka, która żyje historią

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 15:12
Wspólnie z Anną i Tadeuszami Kuldankami przenieśliśmy się w przeszłość i poznaliśmy stworzone przez nich "rodzinne zakątki pamięci", jak sami mówią o swoich zbiorach. Zapraszamy na reportaż z podwarszawskiego Milanówka.
Audio
Milanówek
MilanówekFoto: Shutterstock

W 2014 roku Państwo Kuldankowkie założyli Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej, które popularyzuje i krzewi wiedzę, dotyczącą życia rodzin oraz życia ludzi, zasłużonych dla danej miejscowości. "Każdy z nas zasługuje na pamięć" - to motto zamieszczone w ich domu w Milanówku.

- Najpierw długo rozmawialiśmy podczas różnych uroczystości rodzinnych i doszliśmy do wniosku, żeby pokazać gościom to, co znajduje się w tych szufladach, w tych niestety zapomnianych meblach domowych. Chodzi o to, że gość, który przychodzi do nas do domu, od razu może spojrzeć, do jakiego domu przyszedł. Że jest to dom otwarty, który zaprasza i można w nim porozmawiać nie tylko o własnej historii, ale także tej lokalnej. Dlatego staramy się m.in. pokazywać na elewacji pamiątki, które znajdują się u nas w domu - mówi Tadeusz Kuldanek.

Celem małżeństwa, jak twierdzą Państwo Kuldankowie, jest przekonanie ludzi do przechowywania, systematyzowania i eksponowania w domu pamiątek o najbliższych członkach rodziny. Większość z nich jest konkretną historią życia człowieka i świadectwem czasów, w jakich żyli ich przodkowie. Praca nad wyeksponowaniem, a może nawet i opisaniem "skarbów" rodzinnych, jest też miłą formą spędzania wolnego czasu domowników i wyzwala dużo pozytywnych emocji. Każdy przecież ma własne, ważne tylko dla siebie i swoich najbliższych miejsca pamięci. Dla Państwa Kuldanków tą "Małą Ojczyzną" był zawsze Milanówek.

W jaki sposób Państwo Kuldankowie zaczęli realizować swoją pasję? Czy pomagają im inni członkowie rodziny? Co można odnaleźć w ogrodzie miniatur? Jak wygląda drzewo genealogiczne znajdujące się na jednej ze ścian domu?

Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

Zachęcamy również do udziału w akcji "MOJE ARCHIWUM". Patrzymy na pożółkłe zdjęcia, zaglądamy do dokumentów sprzed wielu lat. Jaka historia się za nimi kryje? To mój dziadek, był w KOP-ie w Płocku, moja prababcia prowadziła ochronkę w Grabowie... Każdy z nas niesie rodziną historię. Zwracamy się z prośbą do Państwa o zdjęcia najciekawszych pamiątek rodzinnych. Zajrzyjmy do domowego archiwum. Może skrzynka, w której dziadek przechowywał naboje? A może patefon, na którym miejscowej kawiarni odtwarszano płyty z wytwórni Rudzkiego? A to suknia, w której prababcia wzięła ślub w pierwszym tygodniu wojny... Każdy z nas i każde nasze wspomnienie tworzy wspólną polską historię. Więcej informacji na specjalnej podstronie "MOJE ARCHIWUM".

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Anna i Tadeusz Kuldankowie

Data emisji: 31.07.2019

Godzina emisji: 19.06

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opiekun chorego. Całodobowy stróż

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 21:11
W przypadku obłożnie chorych, cała uwaga społeczeństwa koncentruje się wokół ich choroby i związanego z nią cierpienia. Na drugim planie jawi się cichy opiekun, który posłusznie wykonuje rutynowe obowiązki. Czy w takich momentach zastanawiamy się ile poświęcenia kosztuje opiekuna taka całodobowa pomoc?
rozwiń zwiń