X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ratowali powstańców przed śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 14:57
"Medykami" określano wszystkich, którzy w czasie walk w Powstaniu Warszawskim wykonywali zadania: lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszek, farmaceutów i weterynarzy. Jak pracowały służby medyczne w czasie Powstania Warszawskiego? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z uczestniczką wydarzeń sprzed 75 lat.
Audio
  • Powstanie Warszawskie oczami sanitariuszki (Jedynka/ Eureka)
Powstanie Warszawskie
Powstanie WarszawskieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Szacuje się, że w Powstaniu Warszawskim brało udział 1210 lekarzy i około 6800 pielęgniarek i sanitariuszek. Służby medyczne pracowały w 225 szpitalach, w około 120 jednostkach polowych i ponad 200 punktach opatrunkowych. Sanitariuszki działały także w patrolach sanitarnych przydzielonych do poszczególnych oddziałów. Mimo ekstremalnie trudnych warunków, powstańczy medycy robili, co mogli, żeby pomóc ofiarom walk. Dokonywali prawdziwie bohaterskich czynów, a niektórzy z nich świadomie poświęcili swoje życie dla ratowania innych.

- Jak zbliżało się powstanie, to ja i podejrzewam, że wszystkie koleżanki, które były sanitariuszkami, przechodziłyśmy przeszkolenie sanitarne. Ćwiczyłyśmy w grupach, zwykle zbierałyśmy się w prywatnych mieszkaniach po kilka osób. Ktoś przychodził, realizował wykłady i mówił o podstawowych rzeczach ratowania ludzi, ponieważ wiadomo, że na polu walki ani nie przeprowadzi się operacji, bo człowiek nie jest do tego przygotowany i nie umie tego robić, ani nie ma warunków do wykonania takiej operacji. Sanitariuszka była członkiem oddziału i kiedy ten szedł do walki, to sanitariuszka towarzyszyła oddziałowi - opowiada dr Halina Jędrzejewska.

Dr Haliną Jędrzejewska, ps. Sławka (ur. 19 października 1926 roku w Warszawie) była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim, dziś jest lekarką i działaczką kombatancką. Po wybuchu wojny wraz rodzicami ewakuowana była pociągiem do południowo-wschodniej Polski. Znaleźli się na terenach zajętych przez Związek Radziecki, skąd do Warszawy powróciła 1 maja 1940 roku. Podjęła naukę w Gimnazjum im. Słowackiego w Warszawie, gdzie wraz z innymi harcerzami rozpoczęła działalność konspiracyjną. Od marca 1940 roku należała do Konfederacji Narodu. Wraz z tą organizacją wkrótce przeszła do AK, gdzie przeszła podstawowe szkolenie i została sanitariuszką. W czasie Powstania Warszawskiego należała do patrolu sanitarnego przy dowódcy Batalionu Miotła, kpt. Niebory. Brała udział w walkach na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie i Książęcej. W czasie powstania została dwukrotnie odznaczona Krzyżem Walecznych.

Jak wyglądała pomoc medyczna na polu walki? Co wydarzyło się na Placu Bankowym w czasie Powstania Warszawskiego? Jak Halina Jędrzejewska sterylizowała narzędzia, kiedy szła z powstańcami do kolejnych akcji? Czy sanitariusze mieli pistolety? Jak mobilizowano do pomocy ludzi, którzy bali się Niemców?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Halina Jędrzejewska, ps. Sławka (sanitariuszka z Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 01.08.2019

Godzina emisji: 19.07

DS

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak