Żywa historia Polski. Dwór w Gałkach

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 14:46
To historia ratowania polskiego murowanego dworu wzniesionego w Polsce porozbiorowej w r. 1876. Projekt wykonał Bolesław Paweł Podczaszyńki - absolwent słynnej paryskiej L`Ecole Nationale Superiere des Beaux-Arts, architekt znany głównie z projektów przebudowy i modernizacji m.in. Pałacu Kazimierzowskiego oraz Szkoły Głównej. 
Audio
  • Rozmowa z Małgorzatą i Waldemarem Gujskimi (Eureka/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Rok 1945 zapoczątkował agonię dworu i jego polskiej tradycji historycznej. Gdy wydawało się, że polski dwór szlachecki ostatecznie zgaśnie, małżonkowie Małgorzata i Waldemar Gujscy, prawnicy z Warszawy, dali drugie życie budowli i historii zapisanej w tym miejscu. Przeprowadzono całkowitą renowację nie tylko samego dworu ale i zabudowań folwarcznych oraz otaczającego dwór parku.

W Gałkach, gdzie stoi dwór powstało ogólnodostępne muzeum, gdzie można dotknąć paradnych strzemion husarskich, pasów kontuszowych, buław hetmańskich, ryngrafów z konfederacji barskiej i powstań narodowych a także obejrzeć grafiki obrazujące wydarzenia opisane w pamiętnikach Jana Chryzostoma Paska. Najcenniejsze artefakty historyczne, które udało się zgromadzić datowane są przez znawców archeologii nawet na 1000 lat. Jest też pokaźny zbiór biżuterii powstańczej, za noszenie której zaborcy zsyłali na Sybir. Dziś dwór w Gałkach udostępniany jest na wydarzenia kulturalne i edukacyjne z możliwością poznawania przez młodzież, żywej historii Polski.

Czy wszystko zaczęło się od róży? Skąd pomysł na ratowanie dworu?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Małgorzata i Waldemar Gujscy (prawnicy)

Data emisji: 15.08.2019

Godzina emisji: 19.07

K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludzie Niepodległości: Michał Piotr Lasocki

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 17:37
Urodzony 1 sierpnia 1862 roku w Zaborowie, szlachcic, posiadacz ziemski i społecznik, a także sędzia, założyciel letniska Milanówek. Michała Lasockiego określano jako człowieka epoki pozytywizmu, pewnie dlatego, że był przykładem pracowitości i wzorowo prowadzonej pracy organicznej.
rozwiń zwiń