X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żywa historia Polski. Dwór w Gałkach

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 14:46
To historia ratowania polskiego murowanego dworu wzniesionego w Polsce porozbiorowej w r. 1876. Projekt wykonał Bolesław Paweł Podczaszyńki - absolwent słynnej paryskiej L`Ecole Nationale Superiere des Beaux-Arts, architekt znany głównie z projektów przebudowy i modernizacji m.in. Pałacu Kazimierzowskiego oraz Szkoły Głównej. 
Audio
  • Rozmowa z Małgorzatą i Waldemarem Gujskimi (Eureka/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Rok 1945 zapoczątkował agonię dworu i jego polskiej tradycji historycznej. Gdy wydawało się, że polski dwór szlachecki ostatecznie zgaśnie, małżonkowie Małgorzata i Waldemar Gujscy, prawnicy z Warszawy, dali drugie życie budowli i historii zapisanej w tym miejscu. Przeprowadzono całkowitą renowację nie tylko samego dworu ale i zabudowań folwarcznych oraz otaczającego dwór parku.

W Gałkach, gdzie stoi dwór powstało ogólnodostępne muzeum, gdzie można dotknąć paradnych strzemion husarskich, pasów kontuszowych, buław hetmańskich, ryngrafów z konfederacji barskiej i powstań narodowych a także obejrzeć grafiki obrazujące wydarzenia opisane w pamiętnikach Jana Chryzostoma Paska. Najcenniejsze artefakty historyczne, które udało się zgromadzić datowane są przez znawców archeologii nawet na 1000 lat. Jest też pokaźny zbiór biżuterii powstańczej, za noszenie której zaborcy zsyłali na Sybir. Dziś dwór w Gałkach udostępniany jest na wydarzenia kulturalne i edukacyjne z możliwością poznawania przez młodzież, żywej historii Polski.

Czy wszystko zaczęło się od róży? Skąd pomysł na ratowanie dworu?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Małgorzata i Waldemar Gujscy (prawnicy)

Data emisji: 15.08.2019

Godzina emisji: 19.07

K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludzie Niepodległości: Michał Piotr Lasocki

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 17:37
Urodzony 1 sierpnia 1862 roku w Zaborowie, szlachcic, posiadacz ziemski i społecznik, a także sędzia, założyciel letniska Milanówek. Michała Lasockiego określano jako człowieka epoki pozytywizmu, pewnie dlatego, że był przykładem pracowitości i wzorowo prowadzonej pracy organicznej.
rozwiń zwiń