Sukces inżynierii genetycznej - lek biologiczny

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:00
W tej chwili w wiodących laboratoriach na całym świecie pracuje się nad ok. 10 nowymi lekami biologicznymi. Czym jest lek biologiczny i czym różni się od leków otrzymywanych na drodze syntezy chemicznej? 
Audio
  • Rozmowa z gośćmi audycji o lekach biologicznych i ich zastosowaniu (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: CI Photos/ Shutterstock

Katarzyna Pogoda (onkolog) powiedziała, że lek biologiczny jest "trochę bardziej zaawansowanym lekiem". - To nie są leki, które piszemy na recepcie, są to leki wysoko specjalistyczne, podawane dożylnie w trudnych chorobach, np. w chorobie nowotworowej - powiedział gość jedynki, dodając, że tego typu terapia jest wytworem żywych organizmów, które produkują daną cząsteczkę.

- Leczenie biologiczne jest skomplikowane, jeśli chodzi o wejście do programu lekowego, gdyż trzeba spełniać pewna kryteria - powiedziała Monika Zientek z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych "3majmy się razem". Zaznaczyła również, że leki biologiczne są dość mocno ograniczone.

Mecenas Monika Duszyńska przyznała, że w polskim prawie nie istnieje coś takiego, jak definicja leku biologicznego. - Brak definicji tworzy wiele problemów, te leki wymagają odpowiedniego wyróżnienia w świetle prawa, a samo prawo nie nadąża za tym, co dzieje się w rzeczywistości - oceniła ekspertka. 

Czy ludzki organizm może bronić się przed lekiem biologicznym? Komu tego typu medycyna jest głównie dedykowane? Jak wygląda terapia? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie niepodległości

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Katarzyna Pogoda (onkolog z Centrum Onkologii, Instytut Im. Marii Skłodowskiej-Curie), mecenas Monika Duszyńska, Monika Zientek, z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych "3majmy się razem".

Data emisji: 22.08.2019

Godzina emisji: 19.08

K.A


Czytaj także

Codzienny ruch zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 20:00
Ważnym zadaniem promocji zdrowia jest szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna. Profilaktyka jest tańsza i łatwiejsza niż leczenie chorób. - Aktywność fizyczna jest znakomitą profilaktyką i znacznie obniża ryzyko zachorowania na nowotwory - powiedziała Magdalena Cedzyńska.
rozwiń zwiń