X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sukces inżynierii genetycznej - lek biologiczny

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:00
W tej chwili w wiodących laboratoriach na całym świecie pracuje się nad ok. 10 nowymi lekami biologicznymi. Czym jest lek biologiczny i czym różni się od leków otrzymywanych na drodze syntezy chemicznej? 
Audio
  • Rozmowa z gośćmi audycji o lekach biologicznych i ich zastosowaniu (Eureka/Jedynka)
.
.Foto: CI Photos/ Shutterstock

Katarzyna Pogoda (onkolog) powiedziała, że lek biologiczny jest "trochę bardziej zaawansowanym lekiem". - To nie są leki, które piszemy na recepcie, są to leki wysoko specjalistyczne, podawane dożylnie w trudnych chorobach, np. w chorobie nowotworowej - powiedział gość jedynki, dodając, że tego typu terapia jest wytworem żywych organizmów, które produkują daną cząsteczkę.

- Leczenie biologiczne jest skomplikowane, jeśli chodzi o wejście do programu lekowego, gdyż trzeba spełniać pewna kryteria - powiedziała Monika Zientek z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych "3majmy się razem". Zaznaczyła również, że leki biologiczne są dość mocno ograniczone.

Mecenas Monika Duszyńska przyznała, że w polskim prawie nie istnieje coś takiego, jak definicja leku biologicznego. - Brak definicji tworzy wiele problemów, te leki wymagają odpowiedniego wyróżnienia w świetle prawa, a samo prawo nie nadąża za tym, co dzieje się w rzeczywistości - oceniła ekspertka. 

Czy ludzki organizm może bronić się przed lekiem biologicznym? Komu tego typu medycyna jest głównie dedykowane? Jak wygląda terapia? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie niepodległości

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Katarzyna Pogoda (onkolog z Centrum Onkologii, Instytut Im. Marii Skłodowskiej-Curie), mecenas Monika Duszyńska, Monika Zientek, z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych "3majmy się razem".

Data emisji: 22.08.2019

Godzina emisji: 19.08

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Codzienny ruch zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 20:00
Ważnym zadaniem promocji zdrowia jest szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna. Profilaktyka jest tańsza i łatwiejsza niż leczenie chorób. - Aktywność fizyczna jest znakomitą profilaktyką i znacznie obniża ryzyko zachorowania na nowotwory - powiedziała Magdalena Cedzyńska.
rozwiń zwiń