Ostatnie pszczoły na świecie. Zagłada dla ludzkości?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 15:55
Albert Einstein powiedział, że w dniu, w którym umrze ostatnia pszczoła, ludzkości zostaną cztery lata życia. Mniej więcej na taki czas wystarczą nam zapasy żywności. Dlaczego? O tym w "Eurece" opowiedział Jarosław Adamczuk.
Audio
  • Rozmowa z gościem "Eureki" o pszczołach (Eureka/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Warto wiedzieć, że ten owad żyje tylko 5-6 tygodni. Pszczoła podczas jednego kursu po nektar odwiedza od 50 do 100 kwiatów. Przeciętny zasięg lotu pszczół wynosi 3 km, a maksymalny może wynieść 10 km i więcej. Żeby zebrać nektar na 1 kg miodu pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów. A więc bez pszczół nie będzie plonów. W sadach zabraknie owoców, bez zapylania nie będzie nasion na innych drzewach, które są przecież pożywieniem dla zwierząt.

Dlaczego powstają pasieki na dachach domów i to w miastach? W mieście nie ma monokultur i upraw wielkoobszarowych, pszczoły mają więc do dyspozycji różnorodność pokarmową. Np. w Warszawie na obszarze okalającym dachowe pasieki możemy spotkać wiele drzew, krzewów i kwiatów kwitnących w różnym okresie. Z tego też powodu miód zbierany od rodzin usytuowanych na terenach miejskich jest przeważnie miodem wielokwiatowym, który jest bardzo smaczny i za każdym razem zaskakujący smakiem oraz aromatem.

Czy miejski miód jest "czysty"? Odpowiedzi na to pytanie udzielają wyniki badań naukowych. Po testach jakości miodu w Państwowym Zakładzie Higieny wiemy, że na 100% nie zawiera on szkodliwych substancji, takich jak węglowodory aromatyczne oraz ołów i kadm. Śmiało można powiedzieć, że miejski miód jest "czysty". Co ważne, miód wyprodukowany przez miejskie pszczoły nie zawiera też pestycydów, których w mieście w ogóle nie ma lub nie są używane na taką skalę, jak ma to miejsce na wsiach. Tam pola uprawne są regularnie opryskiwane środkami owadobójczymi, które dla pszczół są niestety zabójcze.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Jarosław Adamczuk (psycholog, pszczelarz, koordynator projektu ze strony Stowarzyszenia Serduszko dla Dziec)i

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 19.08

K.A


Czytaj także

Sukces inżynierii genetycznej - lek biologiczny

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:00
W tej chwili w wiodących laboratoriach na całym świecie pracuje się nad ok. 10 nowymi lekami biologicznymi. Czym jest lek biologiczny i czym różni się od leków otrzymywanych na drodze syntezy chemicznej? 
rozwiń zwiń