X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia polskiego złota wywiezionego z kraju

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 21:25
"Złota epopeja" to tytuł najnowszej książki Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol. Jest to pierwsza powieść opowiadająca o niezwykłych losach polskiego złota w czasie II wojny światowej. Blisko 100 ton złota wartego 463,6 mln zł zostało wywiezione z okupowanej Polski. Co stało się z polskim skarbem?
Audio
  • Polskie złoto wywiezione w czasie II wojny światowej (Jedynka/ Eureka)
okładka książki
okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Historia złota Banku Polskiego rozpoczęła się na początku września 1939 roku, kiedy to w nocy z 4 na 5 września nastąpiła jego ewakuacja. Do dziś jednak nie wiadomo, co stało się ze złotem II Rzeczypospolitej. Czy jesteśmy coraz bliżej odkrycia prawdy?

- Złoto było najważniejszym elementem skarbu ze względu na jego trwałą wartość. Pieniądz papierowy po rozpoczęciu działań wojennych zaczyna tracić na wartości, tak samo jak papiery wartościowe, które są w dyspozycji państwa. Natomiast kruszec nie tylko nie traci, a zyskuje i może być środkiem płatniczym pozwalającym kupować materiał wojenny czy jak w przypadku Polski utrzymywać polskie państwo na obczyźnie - mówi historyk prof. Rafał Habielski.

Jak w ciągu kilku dni zdołano zorganizować transport złota w kraju pogrożonym działaniami wojennymi? - To zadanie było tym trudniejsze, że były 3 transporty. Trzeba było zebrać złoto ze wszystkich miejsc, w których się znalazło. W pierwszych dniach wojny było w 5 miastach. Zaczęto te transporty ze sobą łączyć. Decyzję szalenie dalekowzroczną i przewidującą, że sytuacja może być tak niebezpieczna, że złoto trzeba ewakuować zagranicę, podjęto 13 września, czyli na 4 dni przed agresją sowiecką. Użyto wszystkie dostępne środki transportu, np. autobusy - dodaje ekspert Jedynki.

Książka "Złota epopeja" została wydana pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia.

Gdzie Niemcy namierzyli transport polskiego złota? Dlaczego złoto znalazło się w Afryce, a amerykański sąd uchronił je przed konfiskatą przez francuskie władze? Za co Brytyjczycy wystawili rachunek?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Rafał Habielski (historyk)

Data emisji: 27.08.2019

Godzina emisji: 19.06

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sukces Polaków w Bitwie o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 18:48
- To była kluczowa bitwa II Wojny Światowej. Nie Stalingrad, ale Bitwa o Anglię była najważniejsza. Gdyby Wielka Brytania ją przegrała, Hitler nie miałby już żadnego problemu z pokonaniem kogokolwiek - mówi w audycji radiowej "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń