Biblia odczytywana na nowo

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 19:10
Teksty biblijne analizowane są już od co najmniej 200 lat, więc wydawać by się mogło, że nic w tej materii nowego nie można odkryć. Ale to mylne przekonanie. Bo teksty bibllijne zaczęto analizować już w późnej starożytności. Osobno są badane teksty Starego Testamentu, a osobno Nowego.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: AgnieszkaMonk/pixabay

W biblistyce domiują trzy nurty badań. Pierwszy, to opisanie świata, w jakim powstawała Biblia. Drugi, to recepcja wątków biblijnych w kolejnych stuleciach i wreszcie trzeci, to analiza krytyczna tekstu Biblii z uwzględnieniem nowych pytań, które badacze stawiają "starym tekstom". 

W połowie sierpnia odbyła się w Warszawie doroczna konferencja Europejskiego Towarzystwa Badań Biblistycznych EABS, na której pojawiło się wielu uznanych w środowisku naukowców z naszego kontynentu, a także specjalistów z USA i Izraela.

- Pierwszą siłą tych badań jest to, że bardzo intensywnie integruje się w tych badaniach inne dyscypliny naukowe - mówi dr hab. Łukasz Niesiołowski Spano. Kiedyś w badaniach uczestniczyli filolodzy i historycy. - Potem się nagle okazało, że bez znajomości archeologii, bez znajomości ekologi, bez wiedzy o klimacie, bez wiedzy o strukturach społecznych, czyli antropologii i etnologii nie jesteśmy w stanie zrozumieć instytucji, o których Biblia opowiada w Nowym czy Starym Testamencie - mówi gość Jedynki. Dzięki tej współpracy naukowcy są w stanie więcej zrozumieć.

Drugą ważą sprawą jest zrozumienie poszczególnych słów. Czy znaczą to, co wydaje się współczesnym. Bez znajomości stosunków społecznych i rodzinnych trudno interpretować np. Dekalog, który zaleca czczenie ojca i matki lub przestrzega przed innym Bogiem.

Jakie nowe pytania stawia się starym tekstom? Kim naprawdę był król Dawid? Jak i kiedy powstawały teksty Biblii? Dlaczego Biblii nie można traktować jako źródła historycznego? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Łukasz Niesiołowski Spano (dyrektor Instytutu Historycznego UW, organizator sesji, historyk starożytności, specjalista od najstarszych dziejów Izraela)

Data emisji: 28.08.2019

Godzina emisji: 19.08

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. Jakub Wujek - kunsztowny przekład Biblii

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 06:00
Przez kilkaset lat przekład renesansowego jezuity był najważniejszym polskim tłumaczeniem Biblii. - Stworzył arcydzieło. Słownictwo, którego używał było niezwykle ekspresywne - mówiła na antenie Polskiego Radia językoznawczyni prof. Jadwiga Puzynina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe kobiety w Biblii

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 20:19
W przekazie biblijnym główną rolę odgrywają mężczyźni, którzy są władcami, wojownikami czy prorokami. Rola i historie kobiet wydają się mniej znane, choć bywają świadectwem odwagi, mądrości i wytrwałości. Które biblijne kobiety są wzorem do naśladowania?
rozwiń zwiń