X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Biblia odczytywana na nowo

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 19:10
Teksty biblijne analizowane są już od co najmniej 200 lat, więc wydawać by się mogło, że nic w tej materii nowego nie można odkryć. Ale to mylne przekonanie. Bo teksty bibllijne zaczęto analizować już w późnej starożytności. Osobno są badane teksty Starego Testamentu, a osobno Nowego.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: AgnieszkaMonk/pixabay

W biblistyce domiują trzy nurty badań. Pierwszy, to opisanie świata, w jakim powstawała Biblia. Drugi, to recepcja wątków biblijnych w kolejnych stuleciach i wreszcie trzeci, to analiza krytyczna tekstu Biblii z uwzględnieniem nowych pytań, które badacze stawiają "starym tekstom". 

W połowie sierpnia odbyła się w Warszawie doroczna konferencja Europejskiego Towarzystwa Badań Biblistycznych EABS, na której pojawiło się wielu uznanych w środowisku naukowców z naszego kontynentu, a także specjalistów z USA i Izraela.

- Pierwszą siłą tych badań jest to, że bardzo intensywnie integruje się w tych badaniach inne dyscypliny naukowe - mówi dr hab. Łukasz Niesiołowski Spano. Kiedyś w badaniach uczestniczyli filolodzy i historycy. - Potem się nagle okazało, że bez znajomości archeologii, bez znajomości ekologi, bez wiedzy o klimacie, bez wiedzy o strukturach społecznych, czyli antropologii i etnologii nie jesteśmy w stanie zrozumieć instytucji, o których Biblia opowiada w Nowym czy Starym Testamencie - mówi gość Jedynki. Dzięki tej współpracy naukowcy są w stanie więcej zrozumieć.

Drugą ważą sprawą jest zrozumienie poszczególnych słów. Czy znaczą to, co wydaje się współczesnym. Bez znajomości stosunków społecznych i rodzinnych trudno interpretować np. Dekalog, który zaleca czczenie ojca i matki lub przestrzega przed innym Bogiem.

Jakie nowe pytania stawia się starym tekstom? Kim naprawdę był król Dawid? Jak i kiedy powstawały teksty Biblii? Dlaczego Biblii nie można traktować jako źródła historycznego? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Łukasz Niesiołowski Spano (dyrektor Instytutu Historycznego UW, organizator sesji, historyk starożytności, specjalista od najstarszych dziejów Izraela)

Data emisji: 28.08.2019

Godzina emisji: 19.08

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. Jakub Wujek - kunsztowny przekład Biblii

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 06:00
Przez kilkaset lat przekład renesansowego jezuity był najważniejszym polskim tłumaczeniem Biblii. - Stworzył arcydzieło. Słownictwo, którego używał było niezwykle ekspresywne - mówiła na antenie Polskiego Radia językoznawczyni prof. Jadwiga Puzynina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe kobiety w Biblii

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 20:19
W przekazie biblijnym główną rolę odgrywają mężczyźni, którzy są władcami, wojownikami czy prorokami. Rola i historie kobiet wydają się mniej znane, choć bywają świadectwem odwagi, mądrości i wytrwałości. Które biblijne kobiety są wzorem do naśladowania?
rozwiń zwiń