X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Łuszczyca - choroba, której objawy są trudne do ukrycia

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 20:19
Łuszczyca jest niezakaźną, przewlekłą chorobą zapalną o podłożu genetycznym i autoimmunologicznym. Choruje na nią ponad milion 200 tys. Polaków. Stąd pomysł akcji "Dzień bez kamuflażu", który już po raz drugi odbył się w piątek (23.08) w Warszawie, a który ma na celu budowanie świadomości społecznej na temat łuszczycy.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pumatokoh/Shutterstock.com

Wciąż wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że łuszczycą można się zarazić. Jest to powodem częstej stygmatyzacji chorych, ich izolacji i utraty pracy, a także utrudnionego uczestnictwa w życiu społecznym.

Osoby chorujące na łuszczycę są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju wielu schorzeń towarzyszących związanych z zespołem metabolicznym, w tym nadciśnieniem, dyslipidemią, otyłością i cukrzycą typu 2.

Prof. Irena Walecka wyjaśnia, że łuszczyca może wystąpić u pacjentów w różnym  wieku, ale najczęściej u osób w wieku 20-30 lat i po 50 roku życia. - U tych pierwszych zazwyczaj ma podłoże genetyczne, ktoś w rodzinie chorował na łuszczycę. Ten typ ma bardziej agresywny przebieg - mówi dermatolog. Łuszczyca po 50-ce ma przebieg łagodniejszy. 

Posłuchaj całej audycji, w której można znaleźć dużo wiedzy medycznej, edukacji, poradnictwa i porad psychologicznych pozwalających żyć z łuszczycą i to bez kamuflażu, szczególnie latem, aby dać szansę chorym na "zrzucenie" zbędnej w upalne dni odzieży zakrywającej zmiany łuszczycowe. A czy są badania np. krwi, które pozwalają wykryć i potwierdzić łuszczycę?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. n. med. Irena Walecka (Klinika Dermatologii CMKP i kierownik Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie)

Data emisji: 29.08.2019

Godzina emisji: 19.08

ag

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Czasami się ze mnie sypie skóra". Ta choroba bardziej boli psychicznie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 00:30
Wielu chorych mówi, że to schorzenie bardziej boli psychicznie niż fizycznie. Choć łuszczyca nie jest zaraźliwa, reakcje, z którymi spotykają się cierpiący na to schorzenie świadczą o tym, że nie każdy o tym wie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroba skóry, przez którą można stracić pracę

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 02:23
- Znam wiele osób, które z powodu łuszczycy straciły pracę. Nie tylko nie były akceptowane przez kolegów, ale również przez petentów i klientów - mówi Dagmara Samselska, prezes Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie traktujmy łuszczycy powierzchownie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 19:49
W Polsce - jak się szacuje - ponad milion osób cierpi na łuszczycę. Jak podkreśliła w audycji "Eureka" dr n. med. Irena Walecka, pacjenci nadal czują się stygmatyzowani, a wynika to z tego, że wiedza o tej chorobie w społeczeństwie jest mała.
rozwiń zwiń