Wezuwiusz i kolejne odkrycia w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 19:10
W 79 roku n.e. wybuchł Wezuwiusz. Sześciometrowa warstwa gorących pyłów zniszczyła pobliskie miasta: Pompeje, Herculanum i Stabie. Dzięki relacji Pliniusza Młodszego mamy niezwykle precyzyjny opis tego wulkanicznego armagedonu.
Audio
  • Archeolodzy badają tereny, które zostały zasypane podczas wybuchu Wezuwiusza (Eureka/Jedynka)
Krater Wezuwiusza
Krater WezuwiuszaFoto: Vaclav Volrab/Shutterstock.com

Bezpośrednie skutki żywiołu od ponad 200 lat rekonstruują archeolodzy, odsłaniając kolejne partie Pompejów. Ostatnie miesiące znów przyniosły serię ciekawych odkryć.

Wezuwiusz wciąż jest czynnym, bardzo niebezpiecznym wulkanem, a w jego okolicach żyje 1,5 mln mieszkańców. Informacje na temat wybuchu Wezuwiusza sprzed 1940 lat mogą być pomocne w prognozowaniu jego przyszłych "zachowań" - argumentują wulkanolodzy.

O Pompejach - jednym z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych w Italii, ostatnich odkryciach (także i tych, które precyzują datę tragedii) oraz konflikcie z wulkanologami - opowiada dr hab. Monika Rekowska. A czy dojdzie do rewizji daty wybuchu? O co chodzi w sporze z wulkanologami, którzy zarzucają eksploratorom, że przy okazji wykopalisk niszczą warstwy geologiczne powstałe na skutek wybuchu wulkanu.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Monika Rekowska (Instytut Archeologii UW)

Data emisji: 30.08.2019

Godzina emisji: 19.08

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Archeologia przyszłości i przyszłość archeologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:42
Przyszłością dla archeologii są badania nieinwazyjne, wizualizacje i wirtualne mapy stanowisk. O wyzwaniach, przed jakimi stoi świat nauki rozmawiamy z doświadczonymi ekspertami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyspa Wielkanocna - wciąż więcej pytań, niż odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 21:10
Czy doszło na niej do katastrofy ekologicznej? Skąd wzięli się pierwsi ludzie? Jak na środku Pacyfiku znalazły się posągi moai? Wokół Wyspy Wielkanocnej narosło wiele opowieści, jednak mało w nich prawdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy odkrywają białe plamy na mapie archeologii

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 22:22
- Na Półwyspie Arabskim niby mamy do czynienia z miejscem o takiej samej kulturze, ale jednak wszystkie stanowiska archeologiczne są odmienne ze względu na różne szlaki handlowe - wyjaśnia prof. Piotr Bieliński, archeolog.
rozwiń zwiń