Pokonać bakterie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 07:41
Lista bakterii, które stanowią zagrożenie dla organizmu człowieka jest bardzo długa. Czy da się z nimi wygrać? 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com / Készítet

W najnowszym konkursie na przełomowe produkty diagnostyczne na świecie, zorganizowanym przez American Association for Clinical Chemistry (AACC), w gronie siedmiu najbardziej znaczących rozwiązań znalazły się dwa systemy do diagnostyki medycznej opracowane przez zespół profesora Piotra Garsteckiego z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk i start upu Scope Fluidics.

Uznanie uczonych amerykańskich zyskały: służący do wykrywania zakażeń szpitalnych system PCR ONE oraz rozwiązanie BacterOMIC, które pozwala na określenie bakterii odpornych na antybiotyki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski 

Goście: profesor Piotr Garstecki (kierownik Grupy Badawczej Mikroprzepływów i Płynów Złożonych w Instytucie Chemii Fizycznej PAN, szef firmy Scope Fluidics), Kamil Gewartowski (biotechnolog, kierownik projektu PCR|ONE), dr Seweryn Bajer-Borstyn (biolog, biotechnolog, kierownik badań BacterOMIC)

Data emisji: 9.09.2019

Godzina emisji: 19.09

kh


Czytaj także

"Elektroniczny język" lepszy od ludzkiego?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 09:00
Dzięki elektronicznym językom można m.in. odróżnić czystą wodę od takiej, w której czyhają bakterie, wirusy i grzyby oraz i zawartość toksyn w żywności.
rozwiń zwiń