Rewolucja w terapii alkoholowej

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 19:10
Według statystyki w naszym kraju wypija się od 8 do 10 litrów spirytusu na osobę rocznie. Blisko 680 tys. Polaków jest uzależnionych od alkoholu. Pedagodzy informują, że młodzież, na szczęście nie we wszystkich środowiskach, zaczyna pić już w szkole podstawowej.
Audio
  • Aplikacja wspierająca wychodzących z alkoholizmu (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Do sięgnięcia po alkohol zachęcają wzorce domowe i rodzinne oraz tolerancja dla używek, np. alkoholu, papierosów czy nadużywania leków. W tej chwili młodzież traktuje zarówno alkohol, jak i narkotyki jako niegroźne używki, które często stosowane są zamiennie lub łączone razem.

Czy farmakoterapia w leczeniu choroby alkoholowej jest skuteczna? Jednym z głównych objawów choroby alkoholowej jest głód alkoholowy, czyli nieodparta chęć wypicia. Nie ma na świecie żadnego środka farmakologicznego, który by zmniejszał głód alkoholowy. Są substancje, np. esperal, antikol, które poprzez odruch warunkowy powodują, że ktoś odmawia wypicia, bo obawia się przykrych fizycznych doznań po wypiciu alkoholu.

Grupa naukowców reprezentująca nauki medyczne, inżynieryjne i informatykę postanowiła stworzyć innowacyjny system Addictions.ai, który to system przy wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji i technik prawdopodobieństwa złamania abstynencji będzie umiał przewidzieć, kiedy pacjent osiąga szczyt kryzysu w leczeniu alkoholizmu i postanawia wrócić do picia. Wychwycenie tego momentu umożliwi lekarzowi oraz terapeutom wzmocnić terapię uzależnienia od alkoholu na tyle, aby zminimalizować ryzyko powrotu do picia.

Marcin Brysiak, przedstawiający się jako trzeźwiejący alkoholik, z doświadczenia wie, co to znaczy alkoholizm. Zwraca uwagę, że kiedy po 2015 roku postanowił zerwać z nałogiem, na przyjęcie na terapię do ośrodka czekał trzy miesiące. Wspomina jak wyglądały alkoholowe weekendy i jakimi sposobami próbuje się zamaskować nałóg, aby nie był widoczny dla otoczenia, szczególnie w miejscu pracy. Stworzył aplikację Helping Hand, mająca pomóc alkoholikom. - Jest bezpłatna i zawsze będzie, bo dla mnioe ważna jest misyjność tego projektu - wyjaśnia. Do chwili obecnej aplikację pobrało 17 tys. osób.

Prof. Jan Chodkiewicz mówi o szkodach, jakie alkohol powoduje w organizmie. Dzieli je na somatyczne, związane z ciałem i psychiczne.

Krzysztof Przewoźniak wskazuje, że celem projektu wirtualnego asystenta jest to, żeby wspomagać realnych terapeutów w przewidzeniu momentu, kiedy leczący się alkoholik postanawia wrócić do picia. Ma w tym pomóc sztuczna inteligencja. - Da to możliwość realnym terapeutom przygotować interwencję zanim ten nawrót nastąpi - wyjaśnia.

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzić się, gdzie można pobrać aplikację.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Marcin Brysiak (pomysłodawca aplikacji wspierającej osoby uzależnione w wychodzeniu z nałogu i aplikacji pomagającej terapeutom), prof. Jan Chodkiewicz (psycholog z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego), Krzysztof Przewoźniak (kierownik Zespołu Badawczo-Rozwojowego aplikacji, Centrum Onkologii w Warszawie).

Godzina emisji: 19.08

agCzytaj także

Pierwszy z 12 kroków na drodze do wyjścia z alkoholizmu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 23:05
80 lat temu została wydana w Stanach Zjednoczonych książka "Anonimowi alkoholicy". Z biegiem czasy do książki przylgnął tytuł "Big book", czyli "Wielka księga". W niej alkoholicy mówią o swych doświadczenia z prób wyjścia z nałogu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alkoholizm wśród kobiet. Smutek utopiony w eleganckim szkle

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:28
Obraz wykształconej, eleganckiej kobiety nie współgra nam z obrazem uzależnienienia. Jak się okazuje - pod osłoną wykwintnych trunków coraz częściej zaczyna kiełkować alkoholizm, który w początkowej fazie może być niedostrzegany przez społeczeństwo. Kiedy można mówić o problemie nadużywania alkoholu u kobiet?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 27 lat jest trzeźwy. Teraz pomaga dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 17:28
Alkohol zrujnował jego życie. Defraudował pieniądze, był alfonsem, siedział w więzieniu i chciał popełnić samobójstwo. Od 27 lat nie pije, a od 1994 roku prowadzi działalność profilaktyczną w szkołach. Jak zmieniło się życie p. Zenka, od kiedy jest trzeźwy?
rozwiń zwiń