Nowotwory złośliwe w okolicach głowy i szyi

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 19:10
Ponad 60 proc. nowotworów okolicy głowy i szyi rozpoznawanych jest zbyt późno. A lekarze przypominaja, że szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie, to największa szansa na zdrowie.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Raki głowy i szyi występują w obrębie wszystkich narządów głowy i szyi - z wyjątkiem mózgu. Atakują głównie: wargi, dno jamy ustnej, język, migdałki, gardło, krtań, nos i zatoki przynosowe, tarczycę, skórę twarzy i szyi. Pod względem częstości występowania zajmują 6 miejsce w Polsce. W 2013 roku ten rodzaj raka zdiagnozowano u prawie 11 000 osób. W tym samym roku w Polsce w wyniku choroby zmarło 6000 pacjentów - to ponad dwa razy więcej niż rocznie ginie w wypadkach drogowych. Ponad 60 proc. pacjentów już w momencie postawienia diagnozy znajduje się w zaawansowanym stopniu choroby i 60 proc. z tej grupy umiera w ciągu 5 lat.

Jeśli jednak nowotwór z tego obszaru zostanie zdiagnozowany we wczesnym etapie zaawansowania, to stopień przeżywalności wynosi nawet 80-90 proc.! Dlatego tak ważne jest wczesne wychwycenie pierwszych niepokojących objawów.

Prof. Andrzej Kawecki, onkolog, wymienia, co powinno nas zaniepokoić. - Ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej, czerwone lub białe plamy w jamie ustnej, ból gardła, utrzymująca się chrypka, ból oraz lub trudności w połykaniu, wyczuwalny guzek na szyi, w części podżuchwowej, zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa - wymienia lekarz. Jeżeli te objawy utrzymują się ponad trzy tygodnie, to należy bezwzględnie pójść do lekarza rodzinnego czy stomatologa, który pokieruje dalej do laryngologa, chirurga szczękowego czy onkologa. A specjaliści pogłębią diagnozę i ocenią, czy to jest choroba nowotworowa czy też nie.

Warto wiedzieć, że na zachorowanie szczególnie narażeni są pacjenci palący papierosy, oraz nadużywający alkoholu. Rozwój nowotworu powodować może również przewlekłe drażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła (np. przez źle dopasowane protezy, ułamane korony zębów, przewlekłe stany zapalne).

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzieć się jaką mamy dostępną profilaktykę.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Andrzej Kawecki (zastępca dyrektora Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie)

Godzina emisji: 19.09

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Codzienny ruch zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 20:00
Ważnym zadaniem promocji zdrowia jest szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna. Profilaktyka jest tańsza i łatwiejsza niż leczenie chorób. - Aktywność fizyczna jest znakomitą profilaktyką i znacznie obniża ryzyko zachorowania na nowotwory - powiedziała Magdalena Cedzyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces inżynierii genetycznej - lek biologiczny

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:00
W tej chwili w wiodących laboratoriach na całym świecie pracuje się nad ok. 10 nowymi lekami biologicznymi. Czym jest lek biologiczny i czym różni się od leków otrzymywanych na drodze syntezy chemicznej? 
rozwiń zwiń