500 lat wyprawy Magellana

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 20:53
Dokładnie 500 lat temu - 20 września 1519 roku - z atlantyckiego portu Sanlucar wyruszyła wyprawa, która jako pierwsza opłynęła Ziemię.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay

Hiszpańska flotylla pod dowództwem Portugalczyka Ferdynanda Magellana planowała dotrzeć do Wysp Korzennych - Moluków (dzisiejsza Indonezja), płynąc cały czas na zachód. Mimo że Europejczycy znali już wówczas Amerykę Środkową, a w 1500 roku odkryli Brazylię, to jeszcze nikt nie zdołał przedostać się z Atlantyku na Pacyfik. Tę drogę - przesmyk koło Ziemi Ognistej - odkrył właśnie Magellan.

Po 3 latach żeglugi, z pięciu statków jedynie jeden przybił do macierzystego portu, a z ponad 250 członków załogi przeżyło zaledwie 18 żeglarzy.

Do domu nie powrócił również Magellan, który stracił życie w potyczce z tubylcami na Filipinach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Anna Kalewska (Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW)

Data emisji: 20.09.2019

Godzina emisji: 19.07

DS/ansCzytaj także

500 lat temu wyruszyła wyprawa Magellana

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 06:00
Zamorskie wyprawy Europejczyków osiągnęły swoje apogeum na przełomie XV i XVI wieku. Żeglarze hiszpańscy i portugalscy opanowali cały świat. W gronie tych, którzy wypłynęli na podbój mórz i oceanów znalazł się Ferdynand Magellan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ernest Shackleton i jego niebezpieczna wyprawa

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 23:00
"Szukam mężczyzn na niebezpieczną wyprawę" - tak brzmiało rzekome ogłoszenie irlandzkiego badacza polarnego Ernesta Shackletona, który poszukiwał chętnych do wyprawy żaglowcem "Endurance". Wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club Marcin Jamkowski w "Eurece" opowiedział o skutkach i przebiegu tej podróży.
rozwiń zwiń