X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wymiana myśli naukowej w XVII wieku

Korespondencja polskiego uczonego, jezuity Adama Adamandego Kochańskiego z niemieckim filozofem Gottfriedem Wilhelmem Leibnizem z lat 1670-1698 jest świadectwem rozwoju nauk zwłaszcza matematycznych i przyrodniczych w XVII wieku. Pokazuje także wymianę myśli między europejskimi uczonymi i początki zespołowej pracy badawczej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/pixabay
O Audycji

Wymiana myśli naukowej i doświadczeń była zawsze potrzebą i koniecznością dla badaczy. Dziś komunikacja jest sprawa prostą, jednak w czasach odległych nawiązywanie kontaktów, na przykład międzynarodowych było wyzwaniem. Wielcy naukowcy i myśliciele XVII wieku pisali do siebie listy dzieląc się efektami swojej pracy. W naszych czasach owa korespondencja jest dokumentacja sposobów pozyskiwania wiedzy oraz nawiązywania sympatii między uczonymi. Taką dokumentacją jest właśnie korespondencja Adama Adamandego Kochańskiego z Gottfriedem Wilhelmem Leibnizem z lat 1670-1698.

Dorota Sieńko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podkreśla, że cały XVII wiek jest okresem szczególnym. - To jest nieustanne wojowanie, które wywołuje głód, a z drugiej strony ta epoka, tak okrutnie naznaczona jest świadkiem narodzin nauki w zupełnie nowych ramach - opisuje gość Jedynki. Następuje rozkwit nauk matematycznych i fizycznych na niespotykana dotąd skalę. Wskazuje, że naukowcy wówczas nie rywalizowali ze sobą, a współpracowali w celu dojścia do prawdy.

Ks. prof. Bogdan Lisiak z Akademii Ignatianum w Krakowie zwraca uwagę, że XVII wiek to czas, kiedy nastąpił zwrot w europejskiej kulturze, nauce, filozofii, który dziś procentuje, chociaż nie zawsze jest dostrzegany. Profesor podkreśla, że postać Adama Adamandego Kochańskiego jest mało zanana, a był to niezwykły człowiek. Matematyk, fizyk, konstruktor maszyn i zegarów, pedagog i bibliotekarz króla Jana III Sobieskiego, który zapisał się w pamięci polskiej historii nauki. Znakomicie orientował się w odkrytej w późniejszych latach teorii rachunku różniczkowego i całkowego. Jako mechanik był znanym konstruktorem zegarów - w 1659 zaproponował zastąpienie wahadła zegarowego sprężyną regulującą i zestandaryzowanie liczby wahnięć wahadła na godzinę (wyprzedzając tym wynalazek balansu ze spiralą Huygensa z 1675), ponadto zbudował zegarek z wahadłem magnetycznym.

- Został odkryty przez Jana III Sobieskiego, który poprosił generała jezuitów, żeby Kochański został nauczycielem jego synów, zwłaszcza królewicza Jakuba, który było przygotowywany na ewentualnego następcę na tronie polskim - mówi prof. Bogdan Lisiak.

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzieć się, jakie misje realizowała Adam Kochański i co publikował Leibniz pod wpływem polskiego naukowca.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: ks. prof. Bogdan Lisiak (Akademia Ignatianum w Krakowie), Dorota Sieńko (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Playlista
  • CZESLAW NIEMEN Wspomnienie - Wspomnienie
  • Gardot Melody, - If The Stars were Mine