Robotyka w urologii

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 20:25
Tydzień Urologii (23-29.09) to akcja edukacyjna, zainicjowana przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) mająca na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie chorób układu moczowo-płciowego. Do akcji od wielu lat włączają się kliniki, szpitale i przychodnie urologiczne oferując bezpłatne konsultacje urologiczne, organizując wydarzenia naukowe, sportowe i kulturalne.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

W audycji urolodzy opowiedzą o wykorzystaniu najnowszej wiedzy i rozwiązań z robotyki w diagnostyce i leczeniu schorzeń urologicznych, w tym m.in. raka prostaty. Poznamy możliwości Robota da Vinci, który umożliwia wizualizację pola operacyjnego w obrazie trójwymiarowym, w dziesięciokrotnym powiększeniu. Dzieje się to dzięki kamerze w zakończeniu jednego z jego ramion, wprowadzanych przez nacięcia w skórze brzucha w stanie znieczulenia ogólnego. Kamera ta pozwala chirurgowi urologowi na dokładną wizualizację wnętrza chorego i precyzyjne oraz doszczętne wycięcie ogniska choroby. Ponadto, robot da Vinci dzięki zastosowanej w jego budowie technologii, niweluje ryzykowny czynnik ludzki, jakim jest potencjalne drżenie rąk lub brak całkowitej precyzji chirurga przeprowadzającego zabieg.

Wyjaśnimy, na czym polega biopsja fuzyjna prostaty, wykonywana u mężczyzn z podejrzeniem raka gruczołu krokowego (nowotwór prostaty).  Opowiemy też, jak wygląda operacja prostaty metodą HoLEP. HoLEP to metoda mało inwazyjna. Zabieg taki nie przypomina staroświeckiej operacji ze skalpelem w ręku. Tkankę usuwa się w tym wypadku przy pomocy lasera.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Marek Filipek i dr Stefan W. Czarniecki (urolodzy z Centrum Leczenia Raka Prostaty)

Data emisji: 26.09.2019

Godzina emisji: 19.07

ag/ans

Czytaj także

Rewolucja w terapii alkoholowej

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 19:10
Według statystyki w naszym kraju wypija się od 8 do 10 litrów spirytusu na osobę rocznie. Blisko 680 tys. Polaków jest uzależnionych od alkoholu. Pedagodzy informują, że młodzież, na szczęście nie we wszystkich środowiskach, zaczyna pić już w szkole podstawowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowotwory złośliwe w okolicach głowy i szyi

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 19:10
Ponad 60 proc. nowotworów okolicy głowy i szyi rozpoznawanych jest zbyt późno. A lekarze przypominaja, że szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie, to największa szansa na zdrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Radziszewski: mężczyzna po 40 powinien pójść do urologa. On jest jego przyjacielem

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 12:50
Panowie są szalenie oporni, jeśli chodzi o wizyty u lekarza, a medyków pewnych specjalności powinni odwiedzać regularnie, nawet raz w roku. - Cały czas istnieje mit macho, czyli silnego faceta, który do lekarza pójdzie, jak już będzie się słaniał na nogach - mówi profesor Piotr Radziszewski, pomysłodawca kliniki urologicznej dla panów, który z mężczyznami, którzy się nie leczą ma do czynienia bez przerwy.
rozwiń zwiń