X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trwają badania nad rękopisami Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 20:30
Od kilku miesięcy rękopisy Fryderyka Chopina będące w posiadaniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina są poddawane specjalistycznym badaniom kryminalistycznym. Prof. Tadeusz Tomaszewski i prof. Piotr Girdwoyń jako członkowie 3-osobowego zespołu badawczego analizują listy, autografy i notatki artysty.
Audio
  • Trwają badania nad rękopisami Fryderyka Chopina (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Dokumenty, które są w posiadaniu Instytutu to m.in. obszerne listy, ale i drobne notatki. Wszystkim analizowanych pism jest ok. 130, jednakże nikt nie kwestionuje ich autentyczności. Dlaczego warto je badać? - W ramach projektu, który teraz prowadzimy, nie chodzi o badania autentyczności, czy rękopisy zostały napisane przez Fryderyka Chopina tylko o badanie obrazu tego pisma, jak ono wygląda i czy się zmieniało na przestrzeni życia kompozytora - powiedział prof. Tadeusz Tomaszewski.

Pierwszymi rękopisami, jakimi dysponuje Instytut i które zostały przekazane do badań są laurki oraz wierszyki, napisane przez kompozytora gdy był jeszcze małym chłopcem. Ostatnimi analizowanymi dokumentami są rękopisy pochodzące z lat 40. XX wieku, kiedy to Fryderyk Chopin był u schyłku życia. 

Jednym z bardzo ważnych motywów badań jest ciekawość, o czym mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Piotr Girdwoyń. - Te dokumenty do tej pory nie były poddane analizie kryminalistycznej. (...) Do tej pory ich nie badano, w związku z tym my je przebadamy i prawdopodobnie potwierdzimy ich pochodzenie, autentyczność i do pewnego stopnia będziemy mieli większą wiedzę na temat różnorodności pisma Chopina - dodał profesor. 

Jak zmieniało się pismo kompozytora na przestrzeni lat? Co mówi nam o jego zdrowiu i stanach emocjonalnych? Czy charakter pisma zależny był od języka, w jakim Chopin prowadził korespondencję? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof.Tadeusz Tomaszewski i prof. Piotr Girdwoyń (Katedra Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 27.09.2019

Godzina emisji: 19.10

DS/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Technologia CRISPR - czyli jak ciąć geny?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 11:20
Technologia CRISPR została uznana za jedno z największych osiągnięć nauki XXI wieku i za przełom w biotechnologii. Pozwala ona na precyzyjne edytowanie praktycznie każdego genu, co może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach życia - szczególnie w rolnictwie i w medycynie. Naukowcy zmodyfikowali np. DNA komarów tak, by nie mogły one roznosić malarii. Zdaniem niektórych badaczy CRISPR może pomóc także w leczeniu wad genetycznych u ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Popioły lotne jako cenny materiał mineralny

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 07:00
Gościem programu był profesor Wojciech Franus z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej - szef naukowego konsorcjum FUNash złożonego z trzech uczelni: Politechniki Lubelskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Biologii), które zajmie się uszlachetnianiem popiołów lotnych i ich zagospodarowaniem.
rozwiń zwiń