X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co znajdzie się na naszym stole w przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 22:00
W jakim stopniu współczesna nauka i technologia będą wpływać na jakość produktów i ekologiczną produkcję? Przyszłość dostajemy w teraźniejszości - uważają twórcy IX Festiwalu Przemiany poświęconego w tym roku właśnie żywności. Nowoczesna biotechnologia pozwala z imponującą precyzją tworzyć nowe odmiany roślin oraz czyste mięso - z komórek pobranych od żywego zwierzęcia, bez uboju. 
Audio
  • Co będziemy jeść w przyszłości? (Eureka/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/StockSnap

Znamy skuteczne i bezpieczne środki ochrony roślin, innowacyjne metody konserwacji żywności, a automatyzacja upraw, hodowli i dystrybucji pomaga dbać o oszczędzanie zasobów oraz bezpieczeństwo produktów. Nauka i technika nie uratują jednak świata same. Wiele zależy od nas - konsumentów. Nasze osobiste wybory żywieniowe nie tylko określają naszą tożsamość, ale także wpływają na globalne zmiany.

Problemem nie jest chemia, tylko sposób jej używania

- Nie można stawiać znaku równości pomiędzy wszystkimi środkami, jakich się używa. W moim odczuciu największym zagrożeniem nie jest chemia, tylko człowiek, który ją stosuje. Ona nie jest problemem, tylko to jak jej używamy, w jakich ilościach oraz co robi z nią człowiek - mówi dr Joanna Gałązka (ogrodniczka, blogerka, dr nauk rolniczych, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin).

DNA jemy od zawsze

Z kolei dr Anna Urbańska (biolożka molekularna, absolwentka Programu Liderzy Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, założycielka i koordynatorka pierwszej polskiej kooperatywy spożywczej - Kooperatywy Grochowskiej) nawiązuje do żywności genetycznie modyfikowanej. - Ludzie na początku bali się, że będziemy jeść DNA. Tylko warto wiedzieć, że my jemy DNA, ponieważ komórki wszystkich roślin i zwierząt zawierają DNA. Tak naprawdę modyfikowaliśmy DNA od zawsze. Gdybyśmy teraz zobaczyli roślinę, z której pochodzi obecna kukurydza, nikt nie chciałby tego jeść (…). Modyfikacja jest narzędziem. Tak samo narzędziem jest nóż. Pojawia się pytanie: jak go użyjemy? - słyszymy.

IX Festiwal Przemiany

Od najbliższego czwartku do niedzieli Centrum Nauki Kopernik będzie organizować Festiwal Przemiany. Jest to forum dyskusji przedstawicieli różnych dziedzin nauki.

- Największą wartością festiwalu jest możliwość wymiany myśli oraz przekazania różnych poglądów - zapowiada dr Jacek Postupolski (kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Żywności Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny).

Czy w przyszłości będziemy połykać dzienna dawkę kalorii w postaci kolorowych pigułek? Jakie wyzwania związane w żywnością czekają nas w nieodległej przyszłości? Dlaczego boimy się przebadanej chemii, a nie boimy się chemii pod postacią suplementów diety?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Joanna Gałązka (ogrodniczka, blogerka, dr nauk rolniczych, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin), dr Anna Urbańska (biolożka molekularna, absolwentka Programu Liderzy Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, założycielka i koordynatorka pierwszej polskiej kooperatywy spożywczej - Kooperatywy Grochowskiej), dr Jacek Postupolski (kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Żywności Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny)

Data emisji: 01.10.2019

Godzina emisji: 19.10

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Neuralink, czyli połączenie mózgu z komputerem

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 20:57
Neuralink to najnowszy pomysł Elona Muska na interfejs mózg - komputer, czyli połączenie mózgu z komputerem. Na bezpieczne i proste w zastosowaniu rozwiązania tego typu czekają osoby niepełnosprawne. A może i ci, którzy myślą o zwiększeniu swoich możliwości intelektualnych? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Kielcach pojawią się Roboty Marsjańskie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 19:10
Mini wieża wiertnicza na łaziku z Politechniki Świętokrzyskiej oraz skaner 3D do natychmiastowego zmapowania terenu na łaziku Politechniki Łódzkiej - to były hity ubiegłorocznych Międzynarodowych Zawodów Łazików Marsjańskich ERC, które odbyły się w Polsce. W tym roku będzie to już piąty konkurs. Blisko 40 studenckich zespołów z 15 krajów, nawet tak odległych jak Kolumbia, będzie gościć Politechnika Świętokrzyska w Kielcach od 13 do 15 września. 
rozwiń zwiń