X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na radiowej fali płynęły audycje z powstańczych radiostacji

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 19:05
W audycji "Wieczór odkrywców" mówimy o dwóch rocznicach związanych z radiem, radiofonią i krótkofalarstwem. Pierwsza to działalność radiowców i krótkofalowców, którzy 75 lat temu uruchomili w Powstaniu Warszawskim radiostacje Burza i Błyskawica, umożliwiające emisję programów Polskiego Radia.
Audio
  • Historia powstańczych radiostacji Burza i Błyskawica (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Leo_65/pixabay

W Powstaniu Warszawskim pierwsza zaczęła działać radiostacja Burza. Program próbnie nadawano już w drugim dniu powstania. Miała niewielką moc zaledwie 18 Watów. Potem jej zadania przejęła druga radiostacja Błyskawica, której twórcą był inż. Antoni Zębik. Był on również krótkofalowcem. Miała dużą moc 200 Watów, a jej sygnał docierał nawet do Stanów Zjednoczonych.

Wiesław Paszta, inicjator budowy repliki radiostacji Błyskawica wspomina, że poznał Antoniego Ziębę w 2003 roku, kiedy pojechał na spotkanie z nim. - Najważniejsze było to, czy on zgodzi się, żeby zrobić tę replikę - mówi.

Druga rocznica ma związek z 20-tą rocznicą uruchomienia we wrześniu 1999 roku Radiowego Centrum Nadawczego Programu Pierwszego Polskiego Radia w Solcu Kujawskim. Krótkofalowcy zainicjowali akcję przypominającą oddanie do użytku RCN.

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzieć się dlaczego radiostacja Błyskawica zamokła i w jaki sposób krótkofalowcy z Solca Kujawskiego przypominają rocznicę.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski 

Goście: Wiesław Paszta (krótkofalowiec SQ5ABG, a także inicjator budowy repliki radiostacji Błyskawica), Marek Giżyński (krótkofalowiec SP2MKO, który pracuje w RCN od 20 lat i jest technikiem obiektu w Solcu Kujawskim)

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Od radiostacji "Świt" do "Błyskawicy"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 08:15
23 września 1939 roku Polskie Radio przestało nadawać. Źródłem informacji stały się dla Polaków audycje zza granicy. Tak było do roku 1943, gdy uruchomiono radiostację "Świt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" - głos Powstania Warszawskiego.

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 20:14
Zaczęła nadawać 8 sierpnia 1944 roku. Jej chatakterystycznym dźwiękiem była melodia "Warszawianki". Radiostacja "Błyskawica" została zbudowana przez Atoniego Zębika, ps. "Biegły" i służyła walczącym do ostatnich dni Powstania Warszawskiego. Sygnał nadajnika docierał nie tylko do Europy, ale także do najdalszych zakątków globu. O budowie urządzenia i jego funkcjonowaniu opowiedział Wiesław Paszta, autor książki "Cień Błyskawicy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowe Centrum Nadawcze świętuje 20. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 13:55
20 lat temu na dawnym poligonie wojskowym w pobliżu Solca Kujawskiego uruchomiono Radiowe Centrum Nadawcze. Niektórzy mówią, że to właśnie tam bije serce Polskiego Radia i Programu 1. Dlaczego jest tak ważne, żeby radiowa Jedynka była dostępna także na falach długich? Jakie były trudności przy powstawaniu masztów w Solcu Kujawskim?
rozwiń zwiń