X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Saga Noblistów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 22:00
W tygodniu ogłaszania tegorocznych naukowych Nagród Nobla z medycyny, fizyki i chemii przypomnimy osiągnięcia wybitnej Polki Marii Skłodowskiej-Curie, Jej męża Piotra oraz córki Ireny i męża Ireny Frédérika Joliot-Curie.
Audio
  • O Marii Skłodowskiej-Curie i jej bliskich (Jedynka/ Eureka)
Maria Skłodowska - Curie
Maria Skłodowska - Curie Foto: Archiwum/PAP

Maria Skłodowska-Curie to posiadaczka kilku rekordów. Była jedną z pierwszych kobiet, które studiowały nauki ścisłe na paryskiej Sorbonie, pierwszą kobietą będącą doktorem fizyki i wykładowczynią tamże. Otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie jako jedyna kobieta wśród wszystkich laureatów tej prestiżowej nagrody i jako jedyna w dwóch różnych dziedzinach. Była jedną z pierwszych kobiet, która zdała egzamin na prawo jazdy.

Nobel najpierw z mężem, później indywidualnie

W 1911 roku Maria Skłodowska Curie otrzymała indywidualnie Nagrodę Nobla z chemii. - Nikt już nie mówił, że ona tylko pomagała i że jej się nie należy. Wówczas była królową nauki i królową Nagród Nobla. Jeszcze nie zdarzyło się, żeby ktokolwiek dostał drugą nagrodę naukową - opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie.

Uzdolniona rodzina. Nobel za Noblem

Rok po śmierci Marii Skłodowskiej-Curie, nagrodę Nobla otrzymała jej córka Irena. - Podobnie jak u Marii, bardzo szybko okazało się, jakie są zainteresowania Ireny i że tak jak Maria jest uparta i nie odpuszcza (…). W 1898 roku małżonkowie Curie odkrywają promieniotwórczość naturalną, a w 1935 roku za odkrycie sztucznej promieniotwórczości nagrodę otrzymują Irena i Frederik. To był taki czas, kiedy w laboratoriach Europy i świata trwał wyścig badań - dodaje ekspert Jedynki.

Jak w dzieciństwie nazywano małą Marię? Czyją żoną miała zostać Maria Skłodowska-Curie? Czy skradła mężowi sławę? Kim był Piotr Curie? Za co Albert Einstein cenił Marię Skłodowską-Curie?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Małgorzata Sobieszczak-Marciniak (prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie)

Data emisji: 8.10.2019

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Największy i najpotężniejszy laser XFEL. Będzie Nobel?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 22:24
- W badaniach laseru XFEL istnieje potencjał, by doprowadzić do nowych odkryć technologicznych np. w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i wyższej wydajności - mówi dr Wojciech Gawełda, fizyk atomowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ich odkrycia zmieniły koncepcję wszechświata. Nagrody Nobla z fizyki przyznane

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 12:30
Tegoroczny laureat Nobla z fizyki James Peebles rozwijał modele Wielkiego Wybuchu, co pozwoliło zrozumieć historię rozwoju Wszechświata. Micheal Mayor i Didier Queloz dokonali odkrycia pierwszej planety spoza Układu Słonecznego, okrążającej gwiazdę podobną do Słońca.
rozwiń zwiń