Opieka długoterminowa

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 20:05
13 października 2019 r. obchodzony jest XIX Dzień Papieski, w którym wręczane będą nagrody Totus Tuus. A sięgając do źródła: "Tuus totus ego sum, et omnia mea tua sunt", jak pisał św. Ludwik Maria Grignion de Montfort i tak to tłumaczył: "Jestem cały Twój, a wszystko, co moje, do Ciebie należy….". Te słowa i intencja służby dla drugiego człowieka, szczególnie chorego i wymagającego opieki jest ciągle aktualna w medycynie XXI w. W co drugim polskim domu, jak wykazują badania przebywa przynajmniej jedna starsza osoba w wieku powyżej 60 r. życia.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rido/Shutterstock

Konsekwencją zaawansowanego procesu starzenia się społeczeństwa staje się konieczność rozwoju opieki długoterminowej dla pacjentów przewlekle chorych, osób starszych i terminalnych. W związku z takim wyzwaniem naukowcy postanowili przebadać doświadczenia pacjentów związane z diagnostyką, leczeniem i opieką medyczną. Raport ma wyjaśnić, czy oprócz tego, że jesteśmy leczeni to i również chorzy zostali "zaopiekowani" po wypisie ze szpitala po zakończonych procedurach medycznych. Kto się dalej nimi zajmuje, głownie w domu?

Powstał pierwszy kompleksowy raport badawczy: "Doświadczenia pacjenta w Polsce". Co on zawiera, co sadzimy o opiece długoterminowej i jakie zadania przed tym działem medycyny stoją opowiedzieliśmy w audycji. Dowiedzieliśmy się również jaką rolę w opiece długoterminowej odgrywa pielęgniarka środowiskowa i jej przygotowanie merytoryczne do pełnionych funkcji opiekuńczych w domach chorych. W audycji zwróciliśmy uwagę na problem leczenia ran u osób unieruchomionych, powiedzieliśmy jak odżywiać pacjenta aby nie doprowadzić go do utraty wagi i niezbędnego zapotrzebowania organizmu na białko, węglowodany, tłuszcze i wodę, a także poznaliśmy też kulisy życia osób, które zdecydowały się na pielęgnowanie osób po udarach i z ograniczonym kontaktem werbalnym oraz motorycznym. 

O tych ważnych dla zdrowia i życia sprawach mówiono na konferencji i warsztatach Akademii Opieki Długoterminowej

 Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Piotr Kuskowski (autor raportu "Doświadczenia pacjenta w Polsce"), Magdalena Kołodziej (wiceprezes Fundacji "My Pacjenci") 

Data emisji: 10.10.2019

Godzina emisji: 19.08