Dzienniki trafiły do Fundacji Ośrodka Karta za pośrednictwem rodziny autorki, jeszcze w latach 90. - Jest to bardzo obszerny zapis, ponad 700 stron, który wydawał nam się na tyle interesujący, że wart publikacji. (...) Samo to, że autorem jest kobieta i ma nieco inny ogląd na wydarzenia, naszym zdaniem pokazuje I Wojnę Światową w ciekawy sposób, trochę zapomniany - powiedziała Anna Richter, z Fundacji Ośrodka Karta, redaktorka książki.
Janina z Fuldów pochodziła z rodziny radomskiej, wychowywała się w Radomiu i właśnie tam po części rozgrywa się akcja książki. Po swoim zamążpójściu autorka dzienników zamieszkuje w małej miejscowości w województwie świętokrzyskim w Kluczewsku i przyjmuje nazwisko Konarska. - Konarscy to jest stara rodzina szlachecka, która miała szereg dóbr na terenie Rzeczpospolitej. Co ciekawe, w tej książce to autorka nie pochodziła z rodziny ziemiańskiej tylko z rodziny burżuazyjnej - zaznaczył dr Marcin Schirmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.
O Kluczewsku mówił podczas audycji historyk i regionalista Dariusz Kalina. - Kluczewsko jest to olbrzymi, bardzo interesujący obiekt dla historyka sztuki. Jest to prostokąt z bastionami na rogach otoczony kiedyś fosą. Od południa mamy ogród włoski, w otoczeniu ogrodów zielnych, a to wszystko jest otoczone wodą i lasami - powiedział.
Skąd wzięła się nazwa "Dwór na wulkanie"? Jakie jeszcze są znane przykłady pamiętników ziemiańskich?
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Goście: Anna Richter (Fundacja Ośrodka Karta, redaktorka książki), dr Marcin Schirmer (prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego), Dariusz Kalina (historyk, regionalista).
Data emisji: 14.10.2019
Godzina emisji: 19.09
ans