Malarz, filozof i niezapomniany logik

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 21:00
W Roku Matematyki postanowiliśmy przypomnieć Leona Chwistka - matematyka, który znany jest przede wszystkim jako malarz, filozof i teoretyk sztuki. Wielokrotnie z żalem podkreślał, że nikt nie będzie pamiętał go jako matematyka. Czy tak faktycznie było?
Audio
Leon Chwistek (czwarty z prawej) w ogrodzie swojego domu w Zakopanem wraz z żoną (z prawej), malarką Zofią Stryjeńską (trzecia z prawej) i malarzem Rafałem Malczewskim (z lewej).
Leon Chwistek (czwarty z prawej) w ogrodzie swojego domu w Zakopanem wraz z żoną (z prawej), malarką Zofią Stryjeńską (trzecia z prawej) i malarzem Rafałem Malczewskim (z lewej).Foto: Henryk Schabenbeck / NAC

Leon Chwistek urodził się 13 czerwca 1884 roku w Krakowie. Jego ojciec prowadził sanatorium i pensjonat w Zakopanem. Nasz bohater, kiedy skończył 14 lat, poszedł do Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Wśród jego przyjaciół byli: Stanisław Witkiewicz i Bronisław Malinowski. W 1902 roku Leon Chwistek podjął studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale po 3 miesiącach zrezygnował i zapisał się na wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował matematykę i fizykę. Na jego artystyczne fascynacje wpływ miała atmosfera rodzinnego domu i jego matka.

Z Krakowa do Lwowa

- W 1928 roku doszło do habilitacji (Leona Chwistka - red) z logiki matematycznej na podstawie rozprawy dotyczącej teorii typów konstruktywnych. Ale był warunek, że Chwistek nie będzie ubiegał się o katedrę w Krakowie i rzeczywiście tak było. Myślał o przeniesieniu się do Lwowa, gdzie w 1930 roku został powołany na Katedrę Logiki na Uniwersytecie Jana Kazimierza - opowiada prof. Stanisław Domoradzki z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jeden z ważniejszych polskich logików

Leon Chwistek często powtarzał, że jego działalność matematyczna będzie zapomniana.

- Nie jest zapomniana. Jest używana w dyskursie naukowym, w historii logiki, a następni ludzie kontynuowali jego badania. Rzeczywiście myślał, że zrobi większą karierę jako artysta-malarz, ale myślę, że był naukowcem dużej klasy. To, co nam zostawił, pretenduje do tego, żeby uznać go jednym z ważniejszych polskich logików - dodaje gość Jedynki.

Dlaczego Leon Chwistek interesował się psychologią? Jaki był w życiu prywatnym? Co w matematyce go interesowało? Co pozostawił w niej jako swoją spuściznę naukową?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Stanisław Domoradzki (Uniwersytet Rzeszowski)

Data emisji: 15.10.2019

Godzina emisji: 19.06

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Marcinkiewicz - genialny matematyk zamordowany w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 19:47
30 marca minęła 109 rocznica urodzin prof. Józefa Marcinkiewicza genialnego matematyka z Uniwersytetu Wileńskiego. Inny wybitny polski matematyk prof. Antoni Zygmund napisał o nim, że "…mimo krótkiego okresu swojej działalności matematycznej pozostawił on trwały ślad na Matematyce…".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Janiszewski. Twórca programu polskiej szkoły matematycznej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 19:07
Zygmunt Janiszewski - inicjator i twórca programu polskiej szkoły matematycznej, współtwórca pierwszego w świecie wyspecjalizowanego czasopisma matematycznego "Fundamenta Mathematicae". Jakim człowiekiem był Zygmunt Janiszewski i czego dokonał w imię matematyki?
rozwiń zwiń