Polityk, adwokat społecznik - Adolf Suligowski

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 22:00
Był znanym prawnikiem, który budował polskie środowisko prawnicze początku XX wieku. Za działalność patriotyczną, kiedy to odczytał tekst przysięgi sądowej po polsku, a nie rosyjsku, w 1893 roku został skreślony z listy adwokatów. Do zawodu powrócił w wolnej Polsce. Był członkiem Rady Stanu w 1918 roku, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, publikował artykuły i rozprawy naukowe. W 1919 roku w Sejmie Ustawodawczym jako poseł pracował w Komisji Prawniczej i Komisji Konstytucyjnej. Mowa o Adolfie Suligowskim.
Audio
Adolf Suligowski
Adolf Suligowski Foto: zbiory NAC

- Jest człowiekiem pokolenia, które nigdy nie wyrzekło się marzeń o niepodległej Polsce i które konsekwentnie robiło wszystko, żeby Polskę taką osiągnąć (…). Walczył o niepodległość w czasach zwątpienia po wielkiej klęsce Powstania Styczniowego i w zasadzie rozbiciu wszystkich polskich instytucji - mówi prof. Adam Bosiacki z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Dobry adwokat, który żył w trudnych czasach

Gość Jedynki nie ukrywa, że Adolf Suligowski żył w czasach, kiedy "Polakom w Warszawie nie żyło się łatwo, kiedy żywioł polski był tępiony, kiedy występowała rusyfikacja w bardzo różnych formach".

- Adolf Suligowski był dobry adwokatem, ale oczywiście nie był karierowiczem, dorobkiewiczem, ani nie aspirował do jakichkolwiek funkcji oficjalnych - ocenia prof. Adam Bosiacki.

Zostawił po sobie wiele

Co zawdzięczamy Adolfowi Suligowskiemu? - Bardzo szeroką działalność społeczną i samorządową w zakresie klasy średniej, czyli mieszczaństwa. Zawdzięczamy dużą dbałość o jakość systemu politycznego i dyskusji politycznych na bardzo wysokim poziomie, ale bez animozji czy prób "dołożenia" swoim przeciwnikom. Zawdzięczamy projekty ustaw, lecz także dbałość o miasto i miasta w bardzo konkretnych sprawach. Wreszcie zawdzięczamy walkę z ubóstwem (...). Zawdzięczamy etykę wykonywania zawodu adwokata, gdzie adwokat nie jest tylko obrońcą praw ludzi, którzy mogą za to zapłacić, ale jest obrońcą pewnego rodzaju etosu, wartości i zjawisk w życiu społecznym - słyszymy.

Na czym polegała rusyfikacja w Polsce? Dlaczego Adolf Suligowski zdecydował się na zawód adwokata? Jakim był człowiekiem?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Adam Bosiacki (Wydział Prawa i Administracji UW)

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 19.09

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludzie Niepodległości - Wojciech Trąmpczyński

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 09:18
Prawnik, marszałek pierwszego Sejmu w odrodzonej Rzeczpospolitej. Świetny mówca, znakomicie przygotowany merytorycznie do kierowania izbą niższą parlamentu a potem także i Senatem. Człowiek o wielkich zasługach w dziele odbudowy polskiego parlamentaryzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Giza - generał z Sącza rodem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 07:45
Józef Giza urodził się 3 marca 1887 r. w Dąbrówce Polskiej na Sądecczyźnie. Był jednym z najznamienitszych żołnierzy związanych z nowosądeckim 1 pułkiem strzelców podhalańskich, oficerem II Rzeczpospolitej.  
rozwiń zwiń