Podsumowanie Roku Wazowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 20:20
W roku 2019 mija 400 lat od ukończenia przebudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, podjętej na zlecenie króla Zygmunta III. 
Audio
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: pixabay

W 1586 roku zmarł król Stefan Batory, a rok później Zygmunt III Waza koronował się na króla Polski. Tak rozpoczęło się panowanie Wazów na polskim tronie. - Dynastia Wazów pochodzi ze Szwecji, a był to jeden z najpotężniejszych ówczesnych sąsiadów - zaznaczył gość audycji. 

Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Ten proces rozpoczął się w 1598 roku i trwał do 1619 roku. - Była potrzeba taka, żeby stolica leżała w centrum kraju. To był najważniejszy powód, ponieważ miało być stamtąd blisko zarówno na Litwę jak i do Szwecji oraz do innych regionów kraju. Względy terytorialne były wtedy najważniejsze - mówił w audycji dr Mariusz Klarecki. 

W tym roku mija 400 lat od ukończenia przebudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Dr Maciej Klarecki, który jest także koordynatorem Roku Wazowskiego mówił na antenie radiowej Jedynki, na co szczególnie zwrócono uwagę przygotowując się do jubileuszu. - Chcieliśmy w tym roku pokazać wiele płaszczyzn, poruszyć wiele różnych tematów związanych z epoką wazowską, zachęcić osoby do przyjścia do Zamku, a przede wszystkim chcieliśmy pokazać, że Zamek Królewski to nie tylko apartamenty króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale również epoki wcześniejsze - informował. 

Skąd pochodzi nazwa "Wazowie"? Jakie znajdziemy pozostałości na Zamku Królewskim w Warszawie z okresu panowania Wazów? Co pokazywała wystawa "Rolka Sztokholmska"? Jaką wystawę przygotowano na tą uroczystość? 

Polskie Radio objęło patronat medialny nad obchodami jubileuszu Roku Wazowskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Mariusz Klarecki (Zamek Królewski w Warszawie) 

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 19.07

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludzie Niepodległości - Wojciech Trąmpczyński

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 09:18
Prawnik, marszałek pierwszego Sejmu w odrodzonej Rzeczpospolitej. Świetny mówca, znakomicie przygotowany merytorycznie do kierowania izbą niższą parlamentu a potem także i Senatem. Człowiek o wielkich zasługach w dziele odbudowy polskiego parlamentaryzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Giza - generał z Sącza rodem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 07:45
Józef Giza urodził się 3 marca 1887 r. w Dąbrówce Polskiej na Sądecczyźnie. Był jednym z najznamienitszych żołnierzy związanych z nowosądeckim 1 pułkiem strzelców podhalańskich, oficerem II Rzeczpospolitej.  
rozwiń zwiń