X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Podsumowanie Roku Wazowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 20:20
W roku 2019 mija 400 lat od ukończenia przebudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, podjętej na zlecenie króla Zygmunta III. 
Audio
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: pixabay

W 1586 roku zmarł król Stefan Batory, a rok później Zygmunt III Waza koronował się na króla Polski. Tak rozpoczęło się panowanie Wazów na polskim tronie. - Dynastia Wazów pochodzi ze Szwecji, a był to jeden z najpotężniejszych ówczesnych sąsiadów - zaznaczył gość audycji. 

Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Ten proces rozpoczął się w 1598 roku i trwał do 1619 roku. - Była potrzeba taka, żeby stolica leżała w centrum kraju. To był najważniejszy powód, ponieważ miało być stamtąd blisko zarówno na Litwę jak i do Szwecji oraz do innych regionów kraju. Względy terytorialne były wtedy najważniejsze - mówił w audycji dr Mariusz Klarecki. 

W tym roku mija 400 lat od ukończenia przebudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Dr Maciej Klarecki, który jest także koordynatorem Roku Wazowskiego mówił na antenie radiowej Jedynki, na co szczególnie zwrócono uwagę przygotowując się do jubileuszu. - Chcieliśmy w tym roku pokazać wiele płaszczyzn, poruszyć wiele różnych tematów związanych z epoką wazowską, zachęcić osoby do przyjścia do Zamku, a przede wszystkim chcieliśmy pokazać, że Zamek Królewski to nie tylko apartamenty króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale również epoki wcześniejsze - informował. 

Skąd pochodzi nazwa "Wazowie"? Jakie znajdziemy pozostałości na Zamku Królewskim w Warszawie z okresu panowania Wazów? Co pokazywała wystawa "Rolka Sztokholmska"? Jaką wystawę przygotowano na tą uroczystość? 

Polskie Radio objęło patronat medialny nad obchodami jubileuszu Roku Wazowskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Mariusz Klarecki (Zamek Królewski w Warszawie) 

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 19.07

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludzie Niepodległości - Wojciech Trąmpczyński

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 09:18
Prawnik, marszałek pierwszego Sejmu w odrodzonej Rzeczpospolitej. Świetny mówca, znakomicie przygotowany merytorycznie do kierowania izbą niższą parlamentu a potem także i Senatem. Człowiek o wielkich zasługach w dziele odbudowy polskiego parlamentaryzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Giza - generał z Sącza rodem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 07:45
Józef Giza urodził się 3 marca 1887 r. w Dąbrówce Polskiej na Sądecczyźnie. Był jednym z najznamienitszych żołnierzy związanych z nowosądeckim 1 pułkiem strzelców podhalańskich, oficerem II Rzeczpospolitej.  
rozwiń zwiń