Polski fantom pomoże w radioterapii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 21:15
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej oraz lekarze z Centrum Onkologii w Krakowie utworzyli konsorcjum Dose-3D, którego celem jest stworzenie fantomu medycznego do precyzyjnego planowania dawki w radioterapii.
Audio
  • Stworzą nowoczesny fantom medyczny (Jedynka/ Eureka)
Fantom ma umożliwić przećwiczenie maksymalnie dużej liczby procedur
Fantom ma umożliwić przećwiczenie maksymalnie dużej liczby procedurFoto: M.Filar/PR

Urządzenie, które będzie efektem ich pracy, umożliwi dostosowanie do potrzeb każdego pacjenta zarówno dawki, jak i kąta padania wiązki promieniowania w taki sposób, by nie uszkodzić zdrowych tkanek. Projekt polskich uczonych ma doprowadzić do zrewolucjonizowania technik pomiaru rozkładu dawek promieniowania i personalizacji w radioterapii, która jest najczęściej wykorzystywaną metodą leczenie chorych na nowotwory.

- Nowotwory stanowią bardzo ważny problem i w zasadzie wysuwają się na czoło przyczyn zgonów na świecie, więc usprawnianie terapii jest bardzo istotne. Wśród różnego rodzaju sposobów walki z nowotworami właśnie tzw. teleradioterapia jest w zasadzie jedną z najbardziej istotnych metod - mówi prof. Tomasz Szumlak z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, lider konsorcjum, które zostało laureatem programu TEAM NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Konsorcjum Dose-3D chce sprawić, żeby radioterapia była dokładniejsza, skuteczniejsza i niosła ze sobą mniej negatywnych skutków. Stąd naukowcy i lekarze zdecydowali się na wykonanie projektu: "Rekonfigurowalny detektor do pomiaru przestrzennego rozkładu dawki promieniowania dla zastosowań w przygotowaniu indywidualnych planów leczenia pacjentów". Co to będzie?

- Budujemy urządzenie, które nie jest ograniczone zdefiniowanym kształtem. Możemy później na poziomie softerowym definiować kształt. Będzie to detektor modułowy, w który będziemy mogli np. składać poszczególne elementy (…). Nie budujemy jednego urządzenia, które będzie dla bardzo wąskich zastosowań, tylko możemy próbować odwzorowywać zmiany w mózgu czy w pobliżu płuc - tłumaczy prof. Tomasz Szumlak.

Jak oddziałuje promieniowanie jonizujące? W jaki sposób przygotowuje się pacjenta do leczenia? Co umożliwi fantom?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Tomasz Szumlak (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, lider konsorcjum, które zostało laureatem programu TEAM NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ludzie nauki" - Program TEAM

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:30
To jedno z najwiekszych wyzwań współczesnej medycyny - zwalczanie nowotworów na poziomie komórek, molekuł i białek. Tym własnie zajmuje sie polski uczony, profesor Przemysław Juszczyński, laureat V konkursu Na Rzecz Fundacji Nauki Polskiej TEAM
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpiczak plazmocytowy. Dlaczego tyle osób umiera?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 19:30
Szpiczak plazmocytowy to nowotwór złośliwy układu krwiotwórczego, gdzie konsekwencją jest wyniszczenie kości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włos prawdę powie o naszej kondycji zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 21:40
Czy włos może być papierkiem lakmusowym sprawdzającym stan naszego zdrowia? Jakie badania nauka prowadzi z użyciem włosów? Czy dobry fryzjer możemy być… strażnikiem naszego zdrowia? O tym w "Eurece".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr. Tomasz Łysoń: jesteśmy pionierami w leczeniu endoskopowym oczodołu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 10:19
Jeszcze kilkanaście lat temu lekarze nie decydowali się na operacje endoskopowe. Obecnie są on pożądane zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów. - Endoskopia w każdej dziedzinie medycyny jest widoczna - mówi neurochirurg, dr Tomasz Łysoń.
rozwiń zwiń