X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski fantom pomoże w radioterapii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 21:15
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej oraz lekarze z Centrum Onkologii w Krakowie utworzyli konsorcjum Dose-3D, którego celem jest stworzenie fantomu medycznego do precyzyjnego planowania dawki w radioterapii.
Audio
  • Stworzą nowoczesny fantom medyczny (Jedynka/ Eureka)
Fantom ma umożliwić przećwiczenie maksymalnie dużej liczby procedur
Fantom ma umożliwić przećwiczenie maksymalnie dużej liczby procedurFoto: M.Filar/PR

Urządzenie, które będzie efektem ich pracy, umożliwi dostosowanie do potrzeb każdego pacjenta zarówno dawki, jak i kąta padania wiązki promieniowania w taki sposób, by nie uszkodzić zdrowych tkanek. Projekt polskich uczonych ma doprowadzić do zrewolucjonizowania technik pomiaru rozkładu dawek promieniowania i personalizacji w radioterapii, która jest najczęściej wykorzystywaną metodą leczenie chorych na nowotwory.

- Nowotwory stanowią bardzo ważny problem i w zasadzie wysuwają się na czoło przyczyn zgonów na świecie, więc usprawnianie terapii jest bardzo istotne. Wśród różnego rodzaju sposobów walki z nowotworami właśnie tzw. teleradioterapia jest w zasadzie jedną z najbardziej istotnych metod - mówi prof. Tomasz Szumlak z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, lider konsorcjum, które zostało laureatem programu TEAM NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Konsorcjum Dose-3D chce sprawić, żeby radioterapia była dokładniejsza, skuteczniejsza i niosła ze sobą mniej negatywnych skutków. Stąd naukowcy i lekarze zdecydowali się na wykonanie projektu: "Rekonfigurowalny detektor do pomiaru przestrzennego rozkładu dawki promieniowania dla zastosowań w przygotowaniu indywidualnych planów leczenia pacjentów". Co to będzie?

- Budujemy urządzenie, które nie jest ograniczone zdefiniowanym kształtem. Możemy później na poziomie softerowym definiować kształt. Będzie to detektor modułowy, w który będziemy mogli np. składać poszczególne elementy (…). Nie budujemy jednego urządzenia, które będzie dla bardzo wąskich zastosowań, tylko możemy próbować odwzorowywać zmiany w mózgu czy w pobliżu płuc - tłumaczy prof. Tomasz Szumlak.

Jak oddziałuje promieniowanie jonizujące? W jaki sposób przygotowuje się pacjenta do leczenia? Co umożliwi fantom?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Tomasz Szumlak (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, lider konsorcjum, które zostało laureatem programu TEAM NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ludzie nauki" - Program TEAM

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:30
To jedno z najwiekszych wyzwań współczesnej medycyny - zwalczanie nowotworów na poziomie komórek, molekuł i białek. Tym własnie zajmuje sie polski uczony, profesor Przemysław Juszczyński, laureat V konkursu Na Rzecz Fundacji Nauki Polskiej TEAM
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpiczak plazmocytowy. Dlaczego tyle osób umiera?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 19:30
Szpiczak plazmocytowy to nowotwór złośliwy układu krwiotwórczego, gdzie konsekwencją jest wyniszczenie kości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włos prawdę powie o naszej kondycji zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 21:40
Czy włos może być papierkiem lakmusowym sprawdzającym stan naszego zdrowia? Jakie badania nauka prowadzi z użyciem włosów? Czy dobry fryzjer możemy być… strażnikiem naszego zdrowia? O tym w "Eurece".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr. Tomasz Łysoń: jesteśmy pionierami w leczeniu endoskopowym oczodołu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 10:19
Jeszcze kilkanaście lat temu lekarze nie decydowali się na operacje endoskopowe. Obecnie są on pożądane zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów. - Endoskopia w każdej dziedzinie medycyny jest widoczna - mówi neurochirurg, dr Tomasz Łysoń.
rozwiń zwiń