Jurajskie smoki z Krzyżanowic

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 21:58
Dr Daniel Tyborowski z Muzeum Ziemi PAN odkrył we wsi Krzyżanowice niedaleko Iłży największe drapieżniki, które kiedykolwiek żyły na terenie Polski. Szczątki zostały odnalezione w doskonale zachowanych skamieniałościach wielkich gadów morskich z ery dinozaurów sprzed 152 milionów lat.
Audio
Dr Daniel Tyborowski
Dr Daniel TyborowskiFoto: Dr Daniel Tyborowski / archiwum prywatne

- Pod koniec okresu jurajskiego obszar Iłży, jak i północnego-wschodniego obrzeżenia Gór Świętokrzyskich, to było płytkie morze. Taka rozległa płycizna jak na przykład Bahamy czy Karaiby - opowiada dr Daniel Tyborowski.

W tamtym czasie po lądach chodziły dinozaury, po niebie latały pterozaury, a w morzach żyła cała masa gadów, które jednak nie były spokrewnione z dinozaurami.

Tak wyglądały pliozaury z Krzyżanowic Tak wyglądały drapieżniki z Krzyżanowic

- W Krzyżanowicach żyły np. morskie żółwie, przodkowie krokodyli, plezjozaury, czyli gady o niesłychanie długiej szyi oraz wielkie superdrapieżniki pliozaury - dodaje gość Jedynki.

Pliozaury były największymi drapieżnikami, które żyły na terenie naszego kraju. Miały one potężne głowy, w tym lwią część czaszki stanowiły potężne, długie szczęki, w których tkwiły zakrzywione, ostre zęby. Pliozaury miały również płetwy.

- Uścisk szczęki pliozaura był potężny. Jak coś złapał w szczęki, to jeśli sam nie chciał tego wypuścić, to żadna siła na niebie i ziemi nie mogła sprawić, że to coś wyrwało się z jego paszczy - mówi dr Daniel Tyborowski.

Wykopaliska w Krzyżanowicach Wykopaliska w Krzyżanowicach

Jak duże były pliozaury? W jaki sposób dokonano znalezisk? Co dzięki badaniom wiemy o drapieżnikach z Krzyżanowic?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Daniel Tyborowski (Muzeum Ziemi PAN)

Data emisji: 29.10.2019

Godzina emisji: 19.06

DS