X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mowa ciała. Mówimy o sobie nawet, gdy milczymy?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 19:45
Badania dotyczące komunikacji niewerbalnej potwierdzają, że w procesie komunikowania się 65 proc. informacji pochodzi z ekspresji ciała. W jaki sposób odczytywać mowę ciała czyli gestykulację, spojrzenia, pozy i inne przekazy?
Audio
  • Mowa ciała. Mówimy o sobie nawet, gdy milczymy? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/pathdoc

Wyniki badań przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że większą uwagę zwracamy nie na wypowiadane słowa, ale na wszelkie inne komunikaty, m.in. postawy czy zachowania. W obszarze psychologii społecznej definiuje się bada się styl i funkcje mowy ciała, co okazuje się być bardzo przydatne w życiu codziennym. - Nie do końca słowa nie są istotne, bo znaczna część komunikacji między ludźmi to jest wymiana zdań i słowo pisane. Ważne są przy tym towarzyszące elementy komunikacji niewerbalnej, ponieważ one akcentują, potwierdzają albo weryfikują to co mówimy werbalnie - mówił psycholog Benedykt Peczko. 

Czy powinniśmy się uczyć spostrzegawczości?

Gość audycji uświadamia, że warto zwracać uwagę na różnego rodzaju sygnały tj. postawa ciała, gestykulacja, mimika, wyraz oczy, a także sposób mówienia. - Powinniśmy pamiętać, że to jest komunikacja pierwotna w stosunku do języka mówionego, czyli nasi przodkowie zanim nauczyli się mówić porozumiewali się poprzez gesty, postawę ciała, wyraz twarzy, a dopiero potem zaczął się rozwijać język. To oznacza, że skoro jest to tak pierwotne źródło przekazu ma ono również głęboki wpływ na nasz odbiór - zaznaczył psycholog. 

Niespójny przekaz. Po czym go poznać?

Słowa różnią się od tego co wyrażają gesty czy ton głos. - Jeżeli pojawia się niespójność to bardziej chodzi o sprawdzenie tego, czy nasz rozmówca ma jakieś zastrzeżenia albo może mieć gorszy dzień. Gdy tak się dzieje dla nas to jest ważny sygnał, że w tej sytuacji nie będziemy rozmawiać z tą osobą o trudnych sprawach, tak jak planowaliśmy - dodał gość audycji. 

Co zrobić żeby spójnie się uśmiechać? Jak obronić się przed manipulacją? 

Posłuchaj całej audycji już teraz!

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Benedykt Peczko (psycholog, psychoterapeuta) 

Data emisji: 6.11.2019

Godzina emisji: 19.06

kh/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdy dzieci zaczynają znikać. Tabu samobójstw u najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 23:06
- Ważne jest to, by nie tylko działać po próbie samobójczej, ale również, by zrozumieć ten problem od strony socjologii, prawa, psychologii i zareagować wcześniej - mówi socjolog, Marta Soczewka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie agresja wśród dziewcząt

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 12:50
W ostatnich dekadach bardzo wzrasta liczba agresywnych zachowań wśród dziewcząt i kobiet, to co kiedyś złego "robili' chłopcy teraz bez zahamowań coraz częściej robią także dziewczyny. Jakie są przyczyny? Na ile jest to wpływ internetu, w którym nie brakuje tego typu wzorców?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog: jedno spotkanie z Halloween może powodować u dzieci traumę

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 18:11
- Jeśli tematu strachu, lęku i śmierci nie poruszamy w sposób dojrzały, to później robi się z tego karykaturę, tak jak w Halloween - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Anna Czyżewska, psychoterapeuta i psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń