Z Jedynką w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Tam badany jest początek Wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 19:10
W Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą, powstałym w 1954 roku, trwają przygotowania do zwiększenia tzw. świetlności w największej na świecie maszynie do badań fizycznych, czyli w akceleratorze LHC. Naukowcy chcą uzyskać jeszcze większą energię zderzeń cząstek, aby odkryć nieznane dotąd składniki materii i jeszcze pełniej odpowiedzieć na pytanie, z czego składa się wszechświat.
Audio
LHC
LHCFoto: D. Truszczak/Polskie Radio

W miejcu tym była Dorota Truszczak. - Początek to prawie wyprawa do wnętrza Ziemi - wspomina swe wrażenia dziennikarka. Winda zawiozła ludzi prawie 100 metrów w dół. Było to możliwe, bo Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) nie pracuje, jest wzmacniany. Można zobaczyć miejsce, gdzie w ekstremalnych warunkach, w gigantycznej maszynie fizycy kruszą materią, by szukać jej najmniejszych składników.

Pracujący w CERN polscy naukowcy opowiadają o pracach, które mogą przynieść kolejne wielkie odkrycia na miarę cząstki Higgsa, tzw. boskiej cząstki odpowiadającej za masę wszechświata, której istnienie potwierdzono w CERN w 2012 roku, za co naukowcy otrzymali nagrodę Nobla już w 2013 roku. Naukowcy opowiadają także o planach budowy zderzacza cząstek cztery razy większego niż LHC. Polska jest członkiem CERN od 1991 roku. Od wielu lat z ośrodkiem współpracują polscy badacze, którzy wnieśli duży wkład w przedsięwzięcia prowadzone w CERN.  

Posłuchaj całego reportażu oraz zobacz fotografie w galerii.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Fabiola Gianotti (dyrektor generalna CERN ), prof. Jan Królikowski, dr hab. Paweł Bruckman de Renstrom, dr Andrzej Siemko, dr Piotr Traczyk oraz dr Marek Pawłowski.

Data emisji: 5.11.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Czytaj także

Naukowcy chcą "złapać" ciemną materię

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 10:00
Dowiedzieliśmy się, że ciemnej materii jest we Wrzechświecie kilka razy więcej niż tej, która buduje widzialny świat wokół nas. Dr Sebastian Trojanowski, który obecnie jest na stażu doktorskim na Uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii opowiedział w "Eurece" jak można "złapać" ciemną materię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymyśl polską nazwę dla egzoplanety!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 19:10
Trwa ogłoszony przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) wraz z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (PTA) konkurs na nazwę planety pozasłonecznej i jej gwiazdy. To część globalnej inicjatywy podjętej w ramach obchodów stulecia IAU - każdy kraj otrzymuje prawo nadania nazwy jednej gwieździe oraz krążącej wokół niej planecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misja Mars 2020. Czy dron może przysłużyć się nauce?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 13:37
Misja ma na celu wysłanie planetarnego łazika na Marsa w 2020 roku. Łazik pomoże w poszerzeniu wiedzy o tym, jak przyszli naukowcy będą wykorzystywać zasoby naturalne dostępne na powierzchni planety. 
rozwiń zwiń