X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Patek - polityk i dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 19:10
W tym roku przypada 75. rocznica śmierci mecenasa Stanisława Patka, wybitnego polskiego prawnika, dyplomaty, ministra spraw zagranicznych w dwudziestoleciu międzywojennym. Do roku 1918 wykonywał zawód adwokata, bronił rewolucjonistów-bojowców z PPS, w efekcie został aresztowany przez władze carskie, był więźniem X Pawilonu Cytadeli warszawskiej, po odzyskaniu niepodległości pełnił funkcje państwowe, między innymi ambasadora RP w Waszyngtonie i na Kubie.
Audio
  • Stanisław Patek - polityk i dyplomata (Eureka/Jedynka)
Stanisław Patek, poseł nadzwyczajny i minister pełnomocny RP w ZSRR.
Stanisław Patek, poseł nadzwyczajny i minister pełnomocny RP w ZSRR.Foto: zbiory NAC

Nazwisko Patek może być Polakom znane. Antoni, jeden z przodków Stanisława,  emigrant po powstaniu listopadowym założył w Szwajcarii wspólnie z Francuzem Adrienem Philippe firmę, które wytwarzała zegarki marki Patek-Philippe, które nieprzerwanie zaliczane są do najlepszych i najdroższych na świecie.

- Stanisław Patek należał do tych, którzy walczyli o wolna Polskę - mówi prof. Adam Bosiacki. Podkreśla, że żył w trzech epokach - mrocznej, carskiej Rosji II połowy XIX wieku, II Rzeczypospolitej i niemieckiej okupacji, kiedy zmarł nie doczekawszy ograniczonej choćby wolności.

W audycji omawiamy życiorys Stanisława Patka, jego działalność społeczną i zawodową, a także kolejne szczeble służby państwowej.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Adam Bosiacki (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 8.11.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walery Sławek - najwierniejszy druh Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 13:41
Tragiczna śmierć trzykrotnego premiera Polski, człowieka uczciwego i oddanego ojczyźnie pokazuje jak bardzo trudne były relacje polityczne II RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burzliwe losy Śląska po odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 20:07
W tym roku mija setna rocznica powstań ślaskich. Dla odradzajacego się państwa piolskiego dostęp do morza i odzyskanie ziem śląskich było prorytetowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kasprzycki - generał I Kompanii Kadrowej Legionów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 12:44
Tadeusz Kasprzycki studiował prawo i nauki społeczne w Paryżu i Genewie, od 1911 roku działał w Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckim. Walczył w I wojnie światowej, a w 1915 roku Józef Piłsudski powierzył mu funkcję komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej w Warszawie.
rozwiń zwiń