Sport akademicki a niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 20:05
11 listopada w Warszawie odbyła się 58. spartakiada studentów I roku, tzw. Varsoviada. Studenci - sportowcy w ten sportowy sposób czczą święto niepodległości. Jak zawsze 11 listopada w samo południe działacze, trenerzy i sportowcy złożyli wieńce pod popiersiem Józefa Piłsudskiego, który uważał sport za ważny dla kształtowania tężyzny fizycznej i wartości patriotycznych. Sport akademicki w Polsce ma dość długie  tradycje. Pierwszy  AZS powstał w Krakowie w 1908 roku. Powiemy nie tylko o pierwszych klubach akademickich we Lwowie i Krakowie. Ten największy przedwojenny AZS powstał w Warszawie. Założony jeszcze w czasach I wojny światowej. 
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Pierwsze sportowe zmagania w 1916 roku obejmowały chód maratoński i zawody lekkoatletyczne na Agrykoli niedaleko Łazienek Królewskich. Przypomnimy inne ciekawe wydarzenia i ludzi którzy je tworzyli. Pierwsza złota medalistka olimpijska z  Polski to właśnie sportsmenka z AZS Warszawa- Halina Konopacka. To także znakomite drużyny siatkarskie, koszykarskie czy hokejowe. Pod koniec lat dwudziestych AZS Warszawa zrzeszał ponad 2000 studentów i był największym klubem w Polsce. A co do hokeja, to faktycznie AZS był niespodzianką, bo VI drużyną w Europie. Taką pozycje zawdzięczał dwóm reemigrantom z USA i Kanady. Byli to: Tadeusz Adamowski (student Harvardu, kuzyn Paderewskiego) i Wilhelm Rybak. Podczas II  wojny światowej AZS-y w Polsce dały daninę krwi. Znana jest postać Jerzego Iwanowa-Szajnowicza, bohatera Polski i Grecji. Zekranizowano jego losy w filmie: Agent nr. 1.


Sport akademicki w Polsce ma długie tradycje. Akademicki Związek Sportowy powstał w Krakowie już 1908 roku. - Powstał AZS Kraków, który istnieje do dzisiaj. Wcześniej jeszcze w XIX wieku  we Lwowie powstał Akademicki Związek Szermierczy, niedługo później Akademicki Związek Cyklistów, więc pomału takie formy sportu akademickiego rodziły się, ale nie były one długotrwałe - mówi dr Robert Gawkowski. 

Szkoła patriotycznego wychowania 

- Stąd nawiązanie do Święta Niepodległości, bowiem w tamtym czasie organizacje sportowe miały nie tylko wychowywać sportowca. To miał być polski patriota i on miał być przygotowany do przyszłego boju o wolną Polskę - zaznacza gość audycji. 

Kim była Halina Konopacka? Kim byli "Czarodzieje z Bielan"?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Robert Gawkowski (UW)

Data emisji: 12.11.2019 r.

Godzina emisji: 19.06

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1945 – rok wojny, ale i rok pokoju

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 21:00
Rok zakończenie II wojny światowej to czas podnoszenia się Polski ze zniszczeń wojennych, odradzania się przedwojennych instytucji kultury, uczelni i pism.
rozwiń zwiń