X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dziesięć kresowych Polek z temperamentem

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 22:00
- Kiedy popatrzy się na te kobiety z dawnych epok i jak one postępowały, to możemy lepiej zrozumieć siebie - mówi Joanna Puchalska, autorka książki "Wilczyce z dzikich pól. Kresowe Polki z temperamentem". Czy opisane bohaterki zmieniały hierarchię i stereotypy?
Audio
  • Książka o "kresowych wilczycach" (Jedynka/ Eureka)
Okładka książki Wilczyce z dzikich pól. Kresowe Polki z temperamentem Joanny Puchalskiej
Okładka książki "Wilczyce z dzikich pól. Kresowe Polki z temperamentem" Joanny PuchalskiejFoto: Wydawnictwo Fronda

Do grona temperamentnych autorka zaliczyła m.in. Marynę Mniszchównę - pierwszą w historii Polkę koronowaną na carową Rusi. Była żoną Dymitra z dynastii Rurykowiczów, a po jego zamordowaniu - ślubną małżonką Dymitra Samozwańca i matką jego syna. Po egzekucji małego Iwana przeklęła ród Romanowów, aby za zbrodnię dzieciobójstwa żadnemu z nich nie dana była śmierć naturalna.

Z kolei Teofila Chmielecka była żoną jednego z najsłynniejszych obrońców najdalszych rubieży Stefana Chmieleckiego. - Za jego życia towarzyszyła mu często podczas wypraw wojennych. Bywało, że spędzali razem kilka tygodni w stepie (…). Miała ogromny temperament, bojowość i zawziętość, więc zaczęła popadać w różne konflikty z sąsiadami. Często rozstrzygała je zbrojnie - opowiada Joanna Puchalska.

W książce poznajemy również historię Anny Błockiej, która poszła do Stambułu za mężem wziętym w jasyr i wyciągnęła go z bisurmańskiej niewoli.

- Kiedy dowiedziała się, że jej mąż trafił do tureckiej niewoli, wyruszyła do Stambułu sama w męskim przebraniu i konno (…). Po drodze spotkała polskiego posła, więc do Stambułu dotarła w miarę bezpiecznie. Turecki właściciel męża tak się wzruszył tą miłością i małżeństwem, że pozwolił im zamieszkać razem u siebie. Razem pracowali i zbierali pieniądze na wykupienie - słyszymy.

Kim była pierwsza "kresowa wilczyca"? Co łączyło bohaterki książki Joanny Puchalskiej? Która z "wilczyc" zbudowała klasztor, żeby do niego wstąpić?

Książka ukazała się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Joanna Puchalska (autorka książki "Wilczyce z dzikich pól. Kresowe Polki z temperamentem")

Data emisji: 19.11.2019 r.

Godzina emisji: 19.06

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kresy – utracone dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 21:07
"Semper Fidelis" to nowa nagroda Instytutu Pamięci Narodowej, a także krok ku wzajemnemu zrozumieniu, współpracy i pamięci kresowej. W audycji "Przystanek historia" porozmawialiśmy o Kresach, czyli utraconym polskim dziedzictwie.
rozwiń zwiń